Tajně jsme navštívili schůzi Bloku proti islámu. A tohle se tam stalo

22.05.2016 18:01 | Zprávy

REPORTÁŽ Nekonečné hádky o to, zda úplně skončit, či se případně „jen“ rozštěpit, dohady o založení nové politické strany, nejasnosti, s kým nadále spolupracovat a s kým ne, prudké hádky o peníze – to všechno se ukázalo jako pravdivé, pokud jde o hnutí Blok proti islámu (BPI). ParlamentníListy.cz totiž navštívily krajský sněm BPI. V utajení.

Tajně jsme navštívili schůzi Bloku proti islámu. A tohle se tam stalo
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předseda BPI Martin Konvička

 
„Proč jste si tu smlouvu nepohlídali?“ „Jsou to asi tupé ovce, které jdou za Petrem (Hamplem) a Martinem (Konvičkou) jako jiní za Sobotkou.“ „Spolupráce s Úsvitem dopadla špatně!“ „Odmakali jsme špinavou práci a oni sem najeli s tím, že nebudou podporovat Petra Hampla...“ „Máte tu smlouvu s Úsvitem? Až si ji přečtete, tak to budete koukat! Smlouva s Úsvitem dělá totiž z Bloku proti islámu otroky a z pana Konvičky nejvíc! Navíc tam jsou tučné pokuty!“
 
Tak toto vše bylo možné zaslechnout na sněmu Bloku proti islámu v jedné z pražských restaurací, kam se sjeli zástupci buněk Středočeského kraje a Prahy. Sněm měl řešit kromě jiných záležitostí i to, zda pokračovat ve spolupráci s parlamentní stranou Úsvit-Národní koalice, s níž BPI v minulosti podepsal smlouvu. Tuto smlouvu však jednostranně a bez předchozí konzultace vypověděli dva lidé, Martin Konvička a Petr Hampl. Diskutovalo se o tom, jakým směrem by se vlastně Blok proti islámu měl vydat dál. A jestli vůbec. Už i do médií totiž začaly prosakovat zprávy o tom, že se hnutí Blok proti islámu rozpadá a jeho konec je nevyhnutelný. Jeho stávající místopředseda Petr Hampl zakládá s dalšími bývalými členy ODS novou stranu, se kterou bude bojovat o hlasy až ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce.

Sál nebyl zajištěn a sněm nebyl usnášeníschopný

Začátek krajského sněmu, který se konal ve čtvrtek večer v Praze 11 v prostorách restaurace U Papežů, ale nebyl nijak jednoduchý. Jak totiž hned první návštěvníci zjistili, sál nebyl zajištěn, a tak se po nějakou dobu hledala náhradní řešení. Prostory zpravidla určené k zasedání BPI mezitím totiž obsadili členové nedalekého bytového družstva.
 
Další návštěvníci, mezi nimiž již byli převážně členové hnutí BPI s odznáčky na klopách, pak zjistili, že místní hospoda vlastní televizi, na níž právě běžel hokejový zápas mezi ČR a USA. A když Američané v samostatných nájezdech rozhodli v neprospěch našeho národního týmu, ozvalo se: „Tak, a teď můžeme jít na to!“
 
Jenže se objevil další zádrhel. Zjistilo se totiž, že sněm bude s největší pravděpodobností neusnášeníschopný. Sešlo se prostě málo lidí. „Kdo má nějaké známé v Praze, tak jim zavolejte, ať se dostaví,“ zavelel pak k přítomným předseda středočeské organizace Roman Wimmer. Čekání na další ale trvalo přes hodinu. Výsledkem tedy bylo, že na sněm středočeské organizace nedorazila ani polovina členů, takže nemohli být zvoleni delegáti na celostátní sněm. Zdá se tedy, že naopak nadpoloviční většina členů BPI ze středočeské organizace nesouhlasí s překotným a formálně vadným způsobem vypovězení smlouvy o spolupráci s Úsvitem.

Z Bloku by se mělo stát lidové protiislámské hnutí

Po dalších minutách pak konečně sněm začal. „Je třeba přitáhnout nové lidi, kteří by s námi šli. Tu základní vizi a tu základní představu ovšem máme. A ta je taková, že by se z Bloku proti islámu stalo takové lidové protiislámské hnutí. Ne tedy politická strana,“ promluvil hned na začátku k členům BPI místopředseda hnutí, sociolog Petr Hampl, čímž vlastně vrátil Blok před ustavující sněm z 6. června loňského roku, kdy existovala facebooková skupina IVČRN a právě Blok se měl stát tím aktivním uskupením, které vstoupí do politiky společně s Úsvitem. Na celorepublikovém sněmu, který se bude konat v sobotu 28. května, bude Hampl rezignovat na svou funkci, podobně jako místopředsedkyně BPI Jana Volfová a rovněž předseda Martin Konvička. Jak Konvička, tak Volfová na čtvrtečním krajském sněmu chyběli. Prý se omluvili kvůli pracovnímu zaneprázdnění.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový, dan

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky

V tom s vámi naprosto souhlasím. Můžete mi ale teda vysvětlit, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. PS: Kritizujete Kupku, ale objektivně nemyslíte, že je to jeden z mála ministrů, co rozumí tomu, co dělá ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Podezřelé. Světoznámá agentura Reuters dostala 300 mil. dolarů. Od těch, kdo šli po Muskovi

17:55 Podezřelé. Světoznámá agentura Reuters dostala 300 mil. dolarů. Od těch, kdo šli po Muskovi

Bidenova administrativa zaplatila 300 milionů dolarů tiskové agentuře Reuters, aby se zaměřila na po…