Jak je známo, Čína je Západem kritizována za to, jak se chová k ujgurské, převážně muslimské menšině. Dle zpráv médií jsou Ujguři údajně zavíráni do koncentračních táborů, ženy znásilňovány a objevily se dokonce zkazky, že některým z nich byly zaživa vyoperovány orgány pro transplantace.
Na 47. zasedání OSN (v radě pro lidská práva) tak vzniklo prohlášení, které varuje před tím, jak se čínská vláda k menšině chová. „Důvěryhodné zdroje uvádějí, že v provincii Sin-ťiang byl bezdůvodně zadržen více než milion lidí a Ujguři jsou masivně sledováni na úkor ostatních a je potlačována jejich svoboda a kultura,“ uvádí se v něm například. Dále Čína dle prohlášení Ujgury mučí, ponižuje, násilím sterilizuje, vystavuje znásilnění a odebírá jim děti.
Podepsané země žádají, aby Čína povolila přístup pozorovatelům, včetně nejvyššího komisaře OSN, a aby sestavila komisi pro ukončení rasové diskriminace a přestala bezdůvodně zadržovat Ujgury a jiné muslimské minority. Kromě toho signatáři vyjádřili znepokojení i nad situací v Tibetu a v Hongkongu. Pod toto prohlášení se podepsalo více jak 40 zemí, včetně Česka.
Jedna země však svůj podpis, k velké radosti Číny, stáhla. Touto zemí je Ukrajina. Dle serveru China Daily země středu toto „nezávislé“ rozhodnutí vítá a považuje prohlášení podepsaných zemí za vměšování se do vnitřních záležitostí Číny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas