Na demonstraci, na níž organizátoři očekávají až sto tisíc lidí a rozhodli se pro ozvučení celého náměstí, by měl dorazit například šéf Transparency International David Ondráčka, odborník na marketing Martin Jaroš, kapela Buty či herečky Bára Hrzánová a Jitka Čvančarová. Chybět by neměl ani spoluorganizátor protestů na Slovensku Za slušné Slovensko Juraj Šeliga. Hymna by pak měla zaznít od zpěvačky Hany Ulrychové, která již vystoupila minulý týden v Brně.
„Budeme požadovat už nejen demisi Marie Benešové, ale také demisi trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Máme toho dost!“ píše se na facebookové události, která úterní demonstraci svolává. „Vzhledem k tomu, jaké máme již nyní ohlasy z regionů (lidi jsou skutečně nabuzení přijet) a že tentokrát ozvučíme i spodní část Václavského náměstí, je možné, že půjde o největší demonstraci od roku 1989,“ uvedla iniciativa Milion chvilek. V protest proti Babišovi se proměnila už demonstrace na Václavském náměstí před dvěma týdny. Kritici mu ve vystoupeních z pódia vytýkali střet zájmů, kterým se zabývají i instituce Evropské unie, trestní stíhání v případu Čapího hnízda, dotace pro jeho firmu Agrofert i spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Lídr protivládních demonstrantů Mikuláš Minář vyzývá Babiše k televiznímu duelu. Babiš to odmítá, podle Mináře se pravděpodobně obává porážky, protože své kroky nedokáže obhájit.
Výchozím důvodem k demonstracím bylo jmenování Benešové ministryní spravedlnosti. Spolek Milion chvilek požaduje její odchod z funkce a jmenování nestranného ministra. Politici by podle něj měli zahrnout do zákonů sedm pojistek pro nezávislost justice. Spolek se obává zásahů do justice v době, kdy policie podala návrh na obžalobu Babiše z podvodu při získání dotace na konferenční a rekreační areál Čapí hnízdo. Benešová i Babiš ale odmítají, že by narušení nezávislosti justice hrozilo. Benešová minulý týden uvedla, že se s protesty naučila žít.
Prezident Miloš Zeman v polovině května uvedl, že na demonstracích vystupují podivné zjevy, které představují skupinu lidí poražených v minulosti ve svobodných volbách. „Teď se snaží prostřednictvím těchto demonstrací mobilizovat svoje stoupence vůbec ne kvůli Marii Benešové, ale kvůli tomu, aby šli k eurovolbám,“ řekl. Protesty podle něj financují neziskové organizace, které přitom čerpají peníze ze státního rozpočtu.
Původní text ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef