Na úvod pořadu zazněl jakýsi souhrn informací, který Hana Lipovská nazvala prvním blokem a ze kterého vyplynulo, že o sociální dávky už žádají i lidé s průměrnými příjmy. A že přesto, že hodnota akcií společnosti ČEZ v poslední době rapidně poklesla, její manažeři si vyplatili odměny ve výši 135 milionů korun. Zaznělo také, že antimonopolní úřad neshledal žádné chyby na potravinovém trhu, a přestože ke kontrole vyzval ministr zemědělství Zdeněk Nekula, odmítl se potravinářům omluvit.
„Tak velké osobní ohodnocení státem čili námi placených představitelů ČEZu nás asi ani nepřekvapí a po loňském roce ani nedojme. Zároveň to, že ve chvíli, kdy tzv. pravicová vláda v čele s premiérem Fialou za ODS neustále vyzývá všechny, aby se nestyděli chodit pro sociální dávky, aby se nestyděli chodit na úřad práce s žádostí o příspěvky, takže to lidé skutečně využijí,“ okomentovala to moderátorka. A k ministru zemědělství dodala, že pokud si vzpomeneme, začal už v úvodu tohoto roku vinit z vysokých cen potravin v podstatě každého, kdo se nějak účastní celého prodejního řetězce, a že třeba zákazníci mohou podle Nekuly za vysoké ceny tím, že nenakupují ve slevách.
Výsledkem Nekulova podnětu je podle Lipovské zpráva místopředsedy ÚOHS o tom, kdo se jak podílí na cenách potravin v České republice.
Na vybraných komoditách zkoumal úřad ceny, kartely a dohody. Došel k názoru, že ceny potravin u nás jsou vysoké hlavně v důsledku vysoké DPH, která pro potraviny platí, a je oproti našim sousedům markantně vyšší. Polsko má tuto daň nulovou, Rakousko a Slovensko 10% a Německo jen 7%. Zatímco Česká republika daní potraviny 15 % (možná klesne v důsledku vládního balíčku na 12 %).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA