Proti blokování a rušení údajně proruských webů vystupuje již delší dobu zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra. Nedávno se rozhodl zjistit, kolik z celkem 22 zablokovaných údajně dezinformačních webů je funkčních. Uvádí, že sedm a že weby se stránkou na sociálních sítích fungují na nich.
„Co se jejich dosahu týče, tak třeba slavný Aeronet má na facebooku 2000 fanoušků a dalo by se čekat, že tak 30 % jsou lidi co je sledují jen proto, aby poznali nepřítele, protože jim Kartous udělal reklamu. Posoudit se to dá podle lajků u jejich příspěvků. Ze 100 jich je tak 30 posměšný smajlík. Toliko k jejich dosahu, vlivu a míře nebezpečí,“ komentuje Vávra údajné nebezpečí od nich hrozící.
Čtenost je dle Vávry také mizivá, takže nepovažuje za nutné, aby vláda kvůli tomu „pokoutně“ porušovala článek Ústavy, v němž se píše, že cenzura je nepřípustná. „Kdyby radši zakázala některý youtubery, co vymejvaj hlavy dětem, možná by opravdu někoho zachránili,“ narážel na praktiky některých influencerů.
Také nevěří pověrám, že tzv. dezinformační weby vytvářejí specialisté na propagandu. „U těch vyloženě proruskejch by to většinou chtělo především specialisty na pravopis a češtinu všeobecně. Takhle je to spíš ve stylu amatérských překladů her z japonštiny,“ říká a jako důkaz poskytuje titulek, ve kterém je slovo „mrtvý“ skloňováno podle vzoru „jarní“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas