Tak takhle to prý je. Podle Šlachty se rozjelo slučování den po tomto zásahu: 150 tajných telefonů, příslušníci, vynášení, souvislost s Tuhým

21.06.2016 7:45 | Zprávy

Od Kubiceho zprávy uplynulo deset let a je tu kauza nová. Tentokrát Šlachtova. Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se se svými spojenci v útvaru pustil do nebezpečné hry. Informuje o ní deník Právo.

Tak takhle to prý je. Podle Šlachty se rozjelo slučování den po tomto zásahu: 150 tajných telefonů, příslušníci, vynášení, souvislost s Tuhým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, šéf ÚOOZ

Šlachtův podřízený Jiří Komárek z ostravské expozitury totiž včera obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálních úniků informací v kauze Vidkun, v níž jde o stamiliony. 

Komárek zároveň uvedl, že dle jeho názoru je pravým důvodem chystaného sloučení protimafiánského útvaru s protikorupční policií právě odstranění Šlachty. Tuhý bere celou kauzu jako účelový nátlak a dehonestaci své osoby. 

Šlachta navíc v týdeníku Respekt uvedl další důvod, proč se podle něj rozjela tak rychle reorganizace policie. Má to být kvůli vyšetřování ÚOOZ, které se týká úniků ze spisů v rámci akce nazvané Beretta. Při této akci byl zadržen v květnu bývalý policista Igor Gáborík, detektiv protikorupční policie Radek Holub a jeden muž z celní správy. Všichni tři jsou prý podezřelí z úniků z živých případů. Tuto věc by však měla podle stávajících zvyklostí řešit Generální inspekce bezpečnostních sborů, neděje se však tak. Řeší ji Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Vysvětlení přináší kroky vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která akci Beretta vnímá jako akci proti nejrozsáhlejšímu obchodu s informacemi z vyšetřování závažných policejních kauz v historii ČR. 

Bradáčová podle týdeníku Respekt, který informace o Berettě přinesl, předala poslancům z výboru pro kontrolu GIBS zprávu, že inspekce obdržela v posledních třech letech 33 podnětů k prošetření úniků informací z protikorupční policie. GIBS prý ale nedokázala rozkrýt a vyšetřit ani jeden z nich. Skupina, která s informacemi obchodovala, prý používala téměř 150 šifrovacích telefonů. A právě na tuto spojitost Šlachta upozorňuje. U většiny policie prý dodnes nezná majitele. „Důkazy žádné nemám, jen mi to jde dohromady s tím, že ta reorganizace se dělá v posledních týdnech. Údajně začala den po operaci Gáborík. Utajeně před policisty i státními zástupci – a strašně se s ní spěchá, jednotky mají být spojeny už za dva týdny,“ řekl Šlachta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na úřady plíživě nastupují vojáci. A dříve dostupné informace se najednou tají

8:15 Na úřady plíživě nastupují vojáci. A dříve dostupné informace se najednou tají

Ve státní správě roste vliv vojáků a vojenského přístupu k řízení. Projevuje se například utajováním…