Tak to prý byla pravda. Britská královna se v soukromí jasně vyjádřila pro odchod země z EU

27.12.2016 12:46 | Zprávy

Britská královna se tradičně nevyjadřuje ke konkrétním krokům britské vlády v oblasti domácí či zahraniční politiky a aspoň navenek zůstává vždy nestranná. Nyní se však ukazuje, že v otázce referenda o vystoupení z Evropské unie tomu tak nebylo.

Tak to prý byla pravda. Britská královna se v soukromí jasně vyjádřila pro odchod země z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Buckinghamský palác, sídlo královny Velké Británie

Když v březnu publikoval bulvární deník The Sun titulek ve znění „Královna podporuje Brexit“, vyvolalo to ve Velké Británii značné pobouření. Zejména příznivci setrvání země v Evropské unii tvrdili, že si deník vše vymyslel. Údajné tvrzení královny v té době rozhodně popřel také Buckinghamský palác. Nyní se však ukazuje, že bulvární deník měl dobré informace a královna minimálně v soukromí své sympatie pro Brexit skutečně vyjádřila.

Informace The Sun nyní potvrdila také redaktorka BBC Laura Kuenssberg v rozhovoru pro BBC Radio 4. „Jeden můj zdroj mi tehdy prozradil, že královna podporuje Brexit. Rozhodla jsem se však tuto zprávu nepustit do světa, protože jsem ji neměla potvrzenou z dalšího zdroje,“ cituje deník Guardian redaktorku BBC s tím, že veřejnoprávní britské médium obecně vyžaduje, aby byla každá taková zpráva potvrzena aspoň ze dvou zdrojů.

„V neformálním rozhovoru mi jeden z mých kontaktů řekl, že královna se v soukromém rozhovoru svěřila, že by měla Velká Británie opustit Evropskou unii. Při obědě měla říci, že nevidí důvod, proč by neměla země odejít z EU,“ uvedla britská novinářka a potvrdila tím tak fakticky devět měsíců starý článek The Sun. Bulvární deník tehdy uváděl, že se tak stalo při obědě s místopředsedou vlády Nickem Cleggem na zámku Windsor.

Ovšem informace deníku The Sun tehdy popřel i samotný Clegg, který tak patrně učinil jen proto, aby byla zachována zažitá tradiční nestrannost královny v politických otázkách. Clegg konstatoval, že si na takový rozhovor nemůže vzpomenout a odkázal média na tehdejšího ministra spravedlnosti, který se setkání s královou rovněž zúčastnil. Nedávný uchazeč o funkci předsedy konzervativců se však k celé kauze nechtěl vyjadřovat.

„Když jsem se to dozvěděla, byla jsem naprosto zaskočena. Bohužel jsem měla k dispozici jen jeden zdroj. Snažila jsem se potom tuto záležitost potvrdit ještě z jiného zdroje, ale nepodařilo se mi to. Nicméně jsem si říkala, že se to stejně jednou dostane ven,“ uvedla Kuenssberg k ožehavému tématu, které stále hýbou Velkou Británií. Zejména poté, co Nejvyšší soud fakticky prohlásil referendum za neplatné, když nařídil, že jej musí ještě potvrdit v hlasování poslanci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody se stalo Sdružení mikrobiologů, imunolog…