Udělování a propůjčování státních vyznamenání je plně na rozhodnutí prezidenta, který dostává návrhy z obou parlamentních komor i od občanů. Mašínové nominovaní v minulosti Senátem však neuspěli u Václava Havla, ani Václava Klause, ani Miloše Zemana. Mašínové svou činnost označují za součást legitimního ozbrojeného odboje proti komunistickému režimu, informoval server Novinky.cz. Velká část veřejnosti je však vnímá jako vrahy, kteří popravili civilistu – účetního – a podřezali omámeného příslušníka VB.
Řád Bílého lva in memoriam navržený rodinou pro velitele 311. bombardovací perutě v RAF Igora Ocelku naopak mezi členy podvýboru podporu našel. A stejně tak i návrh na udělení Medaile za hrdinství in memoriam pro válečného letce, pilota Královského letectva Josefa Bernata. Řád T. G. Masaryka pro loni zesnulého lékaře Rajko Dolečka navrhuje poslanec Leo Luzar (KSČM).
Mezi návrhy nechybí ale ani jména sportovců. Například Vojtěch Pikal (Piráti) navrhuje olympijskou vítězku Ester Ledeckou na Medaili za zásluhy stejně jako fotbalistu, nyní brankáře anglického Arsenalu, Petra Čecha. Sněmovní podvýbor včera vybral z 34 došlých návrhů 24, které ale ještě musí posvětit před odesláním Zemanovi celá Sněmovna.
Původní zdroj ZDE
Kdo 28. října převezme z rukou prezidenta státní vyznamenání, není jisté. Prezident Zeman už ale dopředu avizoval, že ocenit chce bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou za boj proti „solárním baronům“.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab