Moderátorka se Větvičky ptala, proč Putin na Západě tak vadí. Podle Větvičky to pochází z toho, že do Ruska byly po pádu komunismu vkládány určité naděje, a neočekávalo se, že se z něj znovu stane velmoc. A zklamání z těchto nadějí odnesl právě Putin. Podle Větvičky neprávem, protože za ekonomický vzestup Ruska může souhra náhod, kdy ve světě začala růst cena ropy. Ale i Rusové dle jeho názoru toto oživení spojují s Putinem. „Jenže ono to bylo trošičku jinak, to už ale dnes nikdo nevidí a na Západě je to příčinou, proč Západ nemá období Putinovy vlády v lásce, proč hledá nepřítele – a nevím, co očekává,“ říká cestovatel a dodává: „V Rusku je dnes přes sankce ekonomicky stabilní prostředí. Státní správa dělá to, co dělá, vzrostly investice do veřejných záležitostí, stav silnic v Rusku se neuvěřitelně zlepšil – a to všechno se pravděpodobně někomu na Západě nelíbí.“
Větvička také odmítl, že by Rusko bylo policejním státem. Putin podle něj řídí stát jako firmu, i když je u nás tento termín zprofanovaný. „Nazval bych to prezidentským státem. Prezidentským v tom smyslu, že prezident má opravdu jiné pravomoci než prezident u nás, a dokonce bych řekl, že i jiné pravomoci, než má prezident americký nebo francouzský,“ tvrdí bloger.
„Putin, když jsem studoval ten jeho systém vládnutí, má pravidelné schůzky se všemi, oni tomu říkají jinak, řekněme, prezidenty jednotlivých gubernií a na naprosto normální firemní bázi kontroluje plnění úkolů, které jim zadal, nebo na kterých se minule shodli. A baví se o tom, jaké budou následující kroky. Takto vede regiony a politiku,“ popsal styl vládnutí prezidenta Ruské federace a dodal, že pokud člověk v takovéto pozici ví, kam chce zemi vést, tak může dokázat zázraky. Určitá forma diktatury to podle Větvičky asi je, ale Putin byl několikrát za sebou demokraticky zvolen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas