Takhle v Praze hospodaří primátorka Krnáčová. Nahlédněte

19.08.2018 18:08 | Zprávy

Praha v končícím volebním období hospodařila každoročně s přebytkem. Zároveň ale nedokázala vyčerpat všechny peníze, které si vyčleňovala na investice. Také vzrostly běžné výdaje, a to až o sedm miliard korun na loňských 58 miliard. Zároveň z přebytků rozdělila několik miliard korun mezi městské části a splatila část svých dluhů, píše ČTK.

Takhle v Praze hospodaří primátorka Krnáčová. Nahlédněte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání zastupitelů hlavního města. Zastupitelé projednávali mimo jiné výstavbu trasy metra D nebo rozdělení peněz vybraných z hazardu městským částem

V rozpočtu na letošní rok počítá s příjmy 54,096 miliardy Kč a výdaji 70,3 miliardy korun. Deficit pokryje z vlastních zdrojů a státních příspěvků.

Přebytek hospodaření vykazuje hlavní město rovněž letos. V prvním čtvrtletí hospodařilo s přebytkem přes pět miliard korun. Příjmy dosáhly asi 21,6 miliardy a výdaje 16,4 miliardy. Vliv na hospodaření mají zejména daňové příjmy.

Vyšší daňové příjmy ovlivnily hospodaření také v loňském roce, kdy Praha vykázala přebytek 7,45 miliardy Kč. Příjmy dosáhly 77,76 miliardy a výdaje 70,31 miliardy Kč. Investice činily 12,4 miliardy korun.

Nejvyšší plusový výsledek ale zaznamenalo město v letech 2015 a 2016, kdy se v obou letech přehoupl přes 12 miliard korun. Také tehdy přebytek ovlivnily vyšší příjmy a nižší výdaje. Naopak nejnižší byl za rok 2014, a to necelé dvě miliardy. Současné vedení města ale vzešlo až z komunálních voleb v polovině října 2014.

Z přebytků rozdělilo vedení Prahy několik miliard radnicím městských částí. Na investice dostaly například v roce 2017 více než jednu miliardu. Radnice na magistrát tehdy zaslaly 160 žádostí za 2,738 miliardy korun.

Opozice v průběhu volebního období vedení města vytýkalo nízké čerpání investic. To v minulosti opakovaně uvedlo, že nízké čerpání investic způsobilo to, že došlo v průběhu času ke zvýšení legislativních nároků před zahájením stavby nebo byla upravena pravidla při výběrovém řízení.

Zastupitelům z řad opozice vadila často také podoba běžných výdajů, které například na jednání zastupitelů při hlasováních o podobě rozpočtu označovali za příliš vysoké. Běžné výdaje loni dosáhly asi 58 miliard korun. V roce 2015 byly 48,24 miliardy a o rok později překročily hranici 51 miliard. Zvýšeny byly například v dopravě.

V uplynulých letech naopak klesalo zadlužení města, kdy se od roku 2014 snížilo o 11,83 miliardy korun na současných zhruba 20 miliard korun. Letos pak město plánuje splatit z dluhu asi jednu miliardu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Jako fakt?

Fakt vám máme věřit, že vám skoro půl roku chodí na účet navíc desetitisíce a vy si toho vůbec nevšimnete? A jestli to je pravda, tak se nedivím, že je ve financování Prahy a dopravy takový bordel - viz např. v DP nebo třeba oprava Baranďáku, která se pěkně prodražila

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýnův výsadek v ČT vyděsil ředitele Součka. Hostem i odsouzený bratr

4:44 Foltýnův výsadek v ČT vyděsil ředitele Součka. Hostem i odsouzený bratr

Stav, kdy externí moderátorka pořadu na ČT je současně placena za komunikaci od Úřadu vlády, je podl…