Pro Faltovou je milým překvapením, jakou solidaritu projevili Češi vůči válečným utečencům z Ukrajiny. Nikdy by si prý nemyslela, že je toho Česko schopné na politické i společenské úrovni. „Teď pociťuji hrdost a trošku se zatajeným dechem doufám, že ten soucit vydrží,“ uvedla v pořadu Osobnost plus.
„Ráda bych řekla, že pohled české veřejnosti na migraci jako takovou se mění, ale nejsem si tím úplně jistá. Zažíváme pozitivní přijetí lidí z Ukrajiny, ale jinak stále je tam určitý kontext toho, že se to týká jenom těch lidí z Ukrajiny. Netýká se to lidí, kteří přicházejí z jiného válečného konfliktu a obecně migrantů z jiných části světa,“ pokračovala odbornice na migraci.
- Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE
„Já pevně doufám, že se ta společnost promění, že tu Ukrajinci, kteří jsou jiní, českou společnost více otevřou té diverzitě a postupně se promění ten pohled na migraci v tom, že nám může vlastně přinášet příležitosti a pozitivní věci. Ale zatím si myslím, že tam ještě nejsme,“ řekla Faltová.
Přínosné na migraci podle ní je například to, že cizinci přinášejí do české společnosti odlišný pohled na život: „Mají odlišný pohled na věci, které zažíváme. Jiný pohled na známkování a chování v českém školství. Třeba kamarádka z Bulharska mi říkala, že u nich se to nedělá. Něco na tom bude. Máme zažité stereotypy; člověk přicházející odjinud je pojmenuje a donutí nás se nad nimi zamyslet a vidět, že to neděláme třeba úplně nejlépe, že jsou jednodušší cesty, jak dojít k cíli,“ dala Faltová za příklad.
„Navíc je to takové dobrodružství, poznávat i jiné kultury, ať už přijdou za vámi, nebo jedete vy za nimi,“ dodala, že na migraci je pozitivní rovina jistého obohacování, která je snáze stravitelná, než se zamýšlet nad tím, co děláme špatně.
Všímá si, že velkým problémem se stává přijímání romských běženců prchajících před válkou. „To je v tuto chvíli velká bolest celého přijímacího systému. Vůči romským uprchlíkům je diskriminace jasně patrná a naráží na dlouhodobě neřešenou, nebo špatně řešenou situaci českých Romů,“ míní Faltová, jež by si představovala vůči uprchlíkům, kteří přicházejí, férovější a otevřenější přístup.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.