Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a bývalá náměstkyně ministryně školství Kateřiny Valachové Simona Kratochvílová byli v minulém týdnu nepravomocně odsouzeni za manipulace s dotacemi ministerstva do sportu, o kterých měli rozhodovat při společných chvilkách v pražském bytě.
Mezi obžalovanými byl i Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. Ten byl však stejně jako všichni další obžalovaní osvobozen. V rozhovoru pro Právo poprvé promluvil o roli ministryně Kateřiny Valachové, od jejíchž rozhodnutí se podle něj všechny problémy odvíjely.
Jansta do čela České unie sportu (tehdy ještě pod starým názvem Český svaz tělesné výchovy) nastoupil v roce 2012, předtím šéfoval basketbalovému svazu. Sportovní svazy se prý tehdy stále ještě vzpamatovávaly z krachu společnosti Sazka, jejíž výnosy byly předtím pro sport hlavním finančním zdrojem. V té době byl prý český sport prakticky bez peněz.
Situace se postupně zlepšovala a zásadně si sportovci měli polepšit v roce 2016, kdy se vláda rozhodla přidat sportovcům téměř dvě miliardy. Na základě toho ministryně školství, mládeže, sportu a tělovýchovy Kateřina Valachová rozhodla, že se přepracují programy na rozdělování těchto peněz, aby to reálněji odpovídalo aktuálním potřebám sportovních svazů.
Na jaře 2016 tím ministryně pověřila svůj poradní orgán, Národní radu pro sport. Jansta v něm byl místopředsedou, a proto si pamatuje, jak rada během léta vypracovala komplexní návrh bodového hodnocení.
Pak však ministryně najednou couvla a systém letěl do koše. Kateřina Valachová prý na poradě pronesla, že „bodové hodnocení není potřeba, to se dodělá potom“.
„Ještě předtím, když byla v Číně, poslala pokyn, že metodika teď není potřeba, že, lidově řečeno, až se všechno spočítá, tak na základě toho se udělají teprve pravidla,“ popisoval Jansta.
V listopadu byly oficiálně vypsány dotační programy a v únoru pak vznikla tabulka, která dělila peníze mezi ČUS, olympijský výbor a Sokol. O tom, jak tabulka vznikala, Jansta netuší, ale rozdělení peněz bylo šokující. Olympijský výbor měl nejvíce ze všech, dokonce více, než požadoval. A ČUS měla velmi podobné peníze, jako Sokol.
Jansta tedy vytočil číslo náměstkyně Kratochvílové a vysvětlil jí, že ČUS má mnohem větší základnu a spektrum aktivit. Současně jí poradil, ze kterých jiných programů se mohou uspokojit olympionici a sokolové. „To je celý základ mého provinění, že jsem zasáhl do transparentní soutěže, jak tvrdilo státní zastupitelství,“ popsal své provinění.
Jak advokát se tomu musel smát, soutěž, kterou prý měl ovlivnit, totiž nikdy nebyla vyhlášena.
Rozdělování peněz na ministerstvu podle něj provázel totální chaos. Nejen na úrovni ministryně, ale i na úrovni řadových úředníků, kteří měli dodat odborný background. Ředitel odboru u soudu otevřeně přiznal, že tomu nerozuměl a že tomu na ministerstvu nerozuměl vlastně nikdo. A všichni byli rádi, že jim někdo ze sportovních funkcionářů poradí, jak ty peníze rozdělit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.