Podle jeho názoru je sporné, zda lze areál Vojenského technického ústavu označit za vojenský, polovojenský či civilní subjekt. „To se prověřuje. Na základě té analýzy musíme říci, že policie udělá maximum pro to, aby se tyto vztahy vyjasnily," přislíbil dále.
Policie hodlá do budoucna předcházet tomu, aby se něco podobného opakovalo. Kontrolu podobných míst ale nemá na starosti jen policie, ale např. také Český báňský úřad. Nesmíme zapomínat ani na to, že skladovat takto nebezpečný materiál mohou jen prověřené subjekty s povolením. „Tady si nemyslím, že by byl problém, problém byl spíše v následné koordinaci kontrol," řekl Tuhý. Policie prý kontroly prováděla, od roku 2011 byly dvě, ale policejní prezident před kamerami nemůže sdělovat detaily. „V případě, že by kontroly zjistily taková pochybení, která by ohrožovala občany na životech, tak by příslušné orgány konaly jinak," prozradil. Tím dal najevo, že při kontrolách zjištěný stav byl v normě.
Mechanismus státní kontroly je dán zákonem, a podle Tuhého rozhodně nejde o kontroly povrchní. Je kontrolován uskladněný materiál, ale i skutečnost, zda mají příslušní pracovníci právo k manipulaci s daným materiálem. „Policie ČR má určitou vymezenou část svých zaměstnanců, kteří jsou vyškoleni a připraveni plnit své povinnosti v rámci státní kontroly, ročně se uskuteční přes 400 kontrol," zaznělo také z jeho úst. Zároveň si ale postěžoval, že početní stavy policie v posledních letech klesaly, což do jisté míry kontroly limitovalo. Patřičnou licenci má totiž přes dva tisíce soukromých subjektů.
Jak příště skladovat munici, aby neohrožovala lidi
Policejní prezident doufá, že se díky penězům navíc od vlády podaří navýšit počet kontrolorů a tedy i kontrol. „Já bych ale byl nerad, kdyby se tu šířilo nějaké povědomí, že k neštěstí ve Vrběticích došlo v důsledku nedostatečných kontrol," dodal k tomu. Zopakoval ale, že policie vše důkladně zkoumá. K tomu ve speciálně vytvořeném týmu pracují i experti z policejního prezidia. Tento tým mimo jiné řeší i otázku, jak příště skladovat munici, aby to neohrožovalo životy obyvatel.
Dnes se ale policie nedostala ještě ani k ohledání místa činu, protože přetrvává krizový stav. Proto byla také posílena ostraha areálu, která má zajistit to, aby místo činu zůstalo i navzdory ubíhajícímu času nedotčené. Velmi komplikované prý byly i smluvní vztahy jednotlivých subjektů a jejich rozplétání je také úkolem vyšetřovatelů.
Ochrana lidských životů je podle Tuhého vždy na prvním místě. Rozhodně proto hájil nedávnou další evakuaci obyvatel, když se přišlo na to, že ve střeše jednoho ze skladů uvízl granát. „Nikdo by si nevzal na zodpovědnost takové rozhodnutí neučinit," zdůraznil.
Migrace
V závěru pořadu se Tuhý vyjadřoval k tématu hrozícího nárůstu počtu migrantů vzhledem k dění ve světě. Prezident jasně řekl, že krátkodobě policie může posílit kontroly na hranicích, pokud to bude nezbytné, přičemž krátkodobě znamená zhruba po dobu jednoho měsíce. Kdyby to mělo být déle, policie by potřebovala výrazně navýšit stavy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp