Server konzervativního britského listu The Telegraph napsal, že existuje jednotka pro boj s dezinformacemi, která spolupracovala s tajnými službami a která se v časech covidové pandemie údajně snažila potlačovat svobodu slova. Existenci tohoto uskupení potvrdil novinářům jeden z vládních úředníků.
Tato jednotka byla zřízena v roce 2019 ministry, aby se vypořádala s dezinformacemi – falešnými informacemi, které se záměrně šíří – a zpočátku se zaměřovala na zahraniční vměšování do evropských voleb. V roce 2020 se ale tato jednotka zaměřila na informace o koronaviru a obhlížela ve spolupráci s britskými tajnými službami, jako jsou MI5 a MI6, veřejný prostor, konkrétně vyjádření na sociálních sítích.
Začátkem tohoto roku The Telegraph odhalil, že tajná jednotka zaplatila externí firmě s umělou inteligencí, aby prohledala internet a našla na něm dezinformace. Jenže mezi nimi se ocitly i informace některých vědců stran koronaviru. Jedním z nich měl být doktor Alexandre de Figueiredo, výzkumný pracovník z London School of Hygiene and Tropical Medicine, který byl proti plošnému očkování všech dětí proti covidu.
Podle The Telegraph v jednu dobu neexistoval ani náznak, že by dezinformační jednotka spolupracovala s tajnými službami Velké Británie. Všechno se prý změnilo, když vystoupila generální ředitelka pro digitální a mediální politiku na tehdejším ministerstvu pro digitální technologie, kulturu, média a sport Susannah Storey a uvedla, že vláda má „dezinformační komisi“ s přibližně 12 lidmi včetně členů z „UK zpravodajské komunity“. Předsedala jí Sarah Connollyová, ředitelka pro bezpečnost a on-line poškozování, kterou The Telegraph již dříve označil za šéfku jednotky boje proti dezinformacím a která parlamentu sdělila, že jedním z úkolů této jednotky je spolupracovat se sociálními sítěmi a pomoct jim odstranit protizákonné příspěvky.
Vláda ale podle The Telegraph odmítala zveřejnit rozsah záběru jednotky bojující proti dezinformacím.
„Jednotka funguje pod ministerskou pravomocí a využívá veřejně dostupné informace k řešení nejzávažnějších bezpečnostních a dezinformačních hrozeb, od návrhů, že požití bělidla může vyléčit covid-19, až po ruské popírání masakrů na Ukrajině. Nesleduje a nikdy nesledovala aktivitu jednotlivců,“ zaznělo v této souvislosti podle serveru od britské vlády.
Ken McCallum, který vede britskou tajnou službu MI5 od roku 2020, v nedávné přednášce před studenty univerzity v Glasgow prozradil, že tajná služba využívá umělou inteligenci k tomu, aby našla na internetu potenciálně nebezpečný obsah. „Zavedli jsme automatizované funkce pro detekci násilného materiálu v rámci velkých datových toků,“ uvedl.
McCallum, který na univerzitě studoval matematiku, řekl, že chce naverbovat absolventy se zájmem o obranu, bezpečnost a AI. Ale varoval potenciální žadatele, že být špiónem není jako ve filmech: „Můžu matematicky potvrdit, že James Bond je z 94,83 procent fikce.“
Na jeho slova upozornil Daily Mail.
V českém prostředí se boji s dezinformacemi dlouhodobě věnoval analytik František Vrabel a jeho společnost Semantic Visions. Ta až do února 2021 spolupracovala s tehdejší vládou Andreje Babiše (ANO).
Také české ministerstvo zdravotnictví chtělo bojovat s covidovými dezinformacemi a to ve spolupráci s firmou Semantic Visions. Ale tato spolupráce brzy skončila.
„Dospěl jsem k závěru, že členové vlády dezinformace nepovažují za vážný problém, který Českou republiku a je osobně ohrožuje,“ poznamenal Vrabel na konec spolupráce, o kterém informovaly Hospodářské noviny.
V roce 2022 prohlašoval, že dezinformace ohledně covidu byly propojeny s Ruskem a že jedním z projevů dezinformační kampaně Ruska je fakt, že většina dezinformačních kanálů, které šířily nepravdivé zprávy ohledně covidu-19 a očkování na tuto nemoc, se okamžitě přeorientovaly na dezinformace o ruské agresi na Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.