Válka na Ukrajině zuří dál a podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) se zdá, že teď selhalo buď ruské velení, nebo ruský státní mediální aparát. Kvůli zprávám o situaci u Dněpru zveřejněným ruskou stranou.
„Ruská státní média zveřejnila a později stáhla zprávy o ‚přeskupení‘ ruských sil na východním (levém) břehu Chersonské oblasti do pozic dále na východ od řeky Dněpr, což naznačuje, že ruské velení a/nebo ruský státní mediální aparát selhal,“ napsal institut s odkazem na zprávy ruských státních agentur TASS a RIA Novosti, podle kterých se velení ruského seskupení sil „Dněpr“ v současnosti působící na východním břehu Chersonské oblasti rozhodlo přesunout jednotky na blíže nespecifikované „výhodnější pozice“ východně od Dněpru.
TASS a RIA Novosti podle institutu zprávy během několika minut stáhly a agentura TASS později vydala omluvu, v níž tvrdila, že svou zprávu zveřejnila „omylem“. Ruská státní agentura RBK podle ISW uvedla, že ruské ministerstvo obrany (MO) označilo zprávy o přeskupení na východním břehu Chersonské oblasti za „nepravdivé“ a za „provokaci“. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov odmítl kauzu komentovat s tím, že komentáře tohoto typu přísluší jen ozbrojeným silám Ruské federace.
Podle ISW si mohlo ruské velení vyhodnotit, že k udržení Chersonské oblasti stačí méně jednotek a část sil přesunout do míst intenzivních bojů, např. k Avdijivce.
Analytici institutu ale nabízejí i další možnost. Zveřejnění zpráv a jejich pozdější stažení možná nařídilo samo velení ruské armády, jako součást informačních operací.
Server Kyiv Post tvrdí, že ukrajinské síly dokázaly na východním – okupovaném břehu řeky vybudovat relativně stabilní předmostí, které udržuje. „Kreml – na rozdíl od ruských milbloggerů – odmítl komentovat, že ukrajinská armáda dosáhla klíčového cíle své protiofenzivy – přechodu na východní stranu řeky Dněpr,“ napsal k tomu server.
Pozemní a především letecké operace zpomalily kvůli trvalejším dešťům a mlhám. Ty sice skrývají jednotky před očima nepřítele, ale rozmoklá půda ztěžuje přepravu těžké techniky. Kvůli opadávajícím listnatým stromům je prý také obtížné těžkou techniku v terénu ukrýt.
„ISW nadále soudí, že podzimní povětrnostní podmínky sníží tempo ruských a ukrajinských operací, ale nezastaví je úplně, a že boje budou na obou stranách pokračovat během zimních měsíců, jako tomu bylo v zimě 2022–2023 a v letech mezi 2014–2022,“ napsal institut.
Ukrajinci se prý teď chystají na očekávanou ruskou zimní ofenzivu a snaží se nepříteli způsobit co největší ztráty.
„Za poslední den, 13. listopadu, Rusko ve válce proti Ukrajině ztratilo přibližně 920 vojáků, 8 tanků, 7 bojových obrněných vozidel, 20 dělostřeleckých systémů, 1 raketový systém a 24 jednotek automobilové techniky a cisteren,“ napsal server Ukrajinská pravda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.