Úřad na ochranu suverenity nedávno zveřejnil zprávu, která odhaluje pokračující snahu zahraniční sítě o manipulaci maďarskými politickými procesy. Zpráva, která zahrnuje období od ledna do března 2024, přináší nové poznatky o aktivitách spojených s organizací Action for Democracy (A4D), registrovanou ve Spojených státech.
Aktivity této sítě jsou řízeny skrze komplexní strukturu zahrnující několik entit s jednotnou agendou manipulace politických scénářů. Úřad zjistil, že síť funguje již delší dobu, což naznačuje hluboce zakořeněné snahy o ovlivňování politických výsledků ve střední Evropě, informuje informační server About Hungary.
Zpráva Úřadu na ochranu suverenity vychází z analýzy videí zveřejněných na sociální síti X. Zveřejněná videa detailně popisují cíle, prostředky a metody této organizace a jejích obchodně-politických zájmů. Tyto informace jsou spojeny s událostmi kolem maďarských parlamentních voleb v roce 2022 a Státní účetní dvůr (ÁSZ) zahájil šetření související s financováním volební kampaně.
Na účet maďarské politické strany Everybody's Hungary People's Party (Mindenki Magyarországa Néppárt), která byla založená za účelem podpory nezávislé opozice, mělo „ještě v polovině června z USA přijít několik set milionů forintů“ podpory.
Podle zprávy bylo přes americkou nadaci Action for Democracy (A4D) do Maďarska nasměrováno přibližně 5,5 milionu dolarů. Část těchto prostředků byla přidělena skupině DatAdat, která je spojena s bývalým maďarským premiérem Gordonem Bajnaim. Skupina DatAdat se dříve podílela na volební kampani Gergelyho Karácsonyho v roce 2019, kdy využívala taktiky považované za předpojaté a ponižující v kontextu klasifikace voličů.
Služby skupiny DatAdat zahrnovaly správu sociálních médií, hromadné e-mailové kampaně a on-line petiční systémy, které umožňovaly šíření dezinformací. Během operace byla zneužita data 6,1 milionu obyvatel Maďarska. I proto je dle Úřadu na ochranu suverenity nutné posílit ochranu datové suverenity maďarských občanů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.