"Termín voleb může mít vliv, který rozhodne při hodně těsných volbách, ale rozhodně nezpůsobí nějaké kompletní překreslení politické situace,“ myslí si Prokop z agentury Median. Odvolává se na zkušenosti z minulých let, kdy svou neúčast vysvětluje nepřítomností v místě bydliště 5 až 10 procent voličů. Více takových je mezi pravicově orientovanými.
Ohlášený termín nahrává levici
Mnohem důležitějším faktorem podle něho je motivace k volbám jít. "Záleží tedy na volební motivaci jednotlivých částí obyvatel. Volební neúčast je často konglomerátem více důvodů - neschopnosti vybrat stranu, nechuť z politiky plus nějaký objektivní důvod, například možnost odcestovat. Z něho si člověk pro ospravedlnění neúčasti občas vybírá 'objektivní překážku'. Ale klíčová je nakonec stejně ta motivace se zúčastnit.“
Zemanem ohlášený termín prý více nahrává levicovým stranám. "Pokud se ale ten volební příběh nějak změní, například se z voleb pro pravicově orientované voliče stane hlasování proti stylu politiky Miloše Zemana či proti nadvládě levice, tak ten víkend nemusí mít vůbec vliv nebo může mít i vliv opačný," dodává sociolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze