Terorista z Magdeburku: Stopětkrát prověřovaný, čtrnáctkrát vyšetřovaný. A nic. „Vina vlády“

16.01.2025 13:37 | Zprávy

Stopětkrát prověřovaly teroristu saúdskoarabského původu, který autem vjel do davu na vánočních trzích v Magdeburku, německé orgány. Čtrnáctkrát ho dokonce vyšetřovaly. Přesto nezabránily tomu, aby šest lidí zabil a stovky dalších zranil. „To je výsledek špatných politických priorit. Policie ty atentátníky monitoruje. Justiční aparát by byl schopný s nimi zatočit, ale není na to politická vůle,“ soudí europoslanec Petr Bystroň. Mrtví jdou dle něj na konto vlády.

Terorista z Magdeburku: Stopětkrát prověřovaný, čtrnáctkrát vyšetřovaný. A nic. „Vina vlády“
Foto: Screen Youtube
Popisek: Zásah policistů proti teroristovi v Magdeburku

Německo před pár týdny prožilo další předvánoční teroristický útok. Na adventní trhy s vozem vtrhl lékař Taleb Jawad Al Abdulmohsen, jenž se narodil v Saúdské Arábii, ale už řadu let žil v Německu. Rozséval smrt. Šest lidí jeho čin nepřežilo, zanechal po sobě téměř 300 zraněných.

Anketa

Má být Tomio Okamura vydán policii za plakát s černochem?

1%
97%
hlasovalo: 21299 lidí
Spolkový kriminální úřad (BKA) oznámil, že Taleb Jawad Al Abdulmohsen toho měl dávno před útokem na triku tolik, že o něm úřady už dávno věděly. V jejich hledáčku se od roku 2013 ocitl celkem stopětkrát. Server magazínu Der Spiegel upozornil, že Abdulmohsen byl den před útokem dokonce odsouzen. Pozornost mu věnovaly úřady v šesti německých spolkových zemích. Čtrnáctkrát čelil vyšetřování.

Podle zprávy BKA měly pozdějšího teroristu v hledáčku úřady v Sasku-Anhaltsku, Meklenbursku-Předním Pomořansku, Severním Porýní-Vestfálsku, Berlíně, Hamburku a Bavorsku. Existuje také řada federálních úřadů, od BKA přes Spolkovou zpravodajskou službu (BND) a Spolkový úřad pro ochranu ústavy až po kancléřství, které mu věnovaly pozornost.

Saúdskoarabské úřady kontaktovaly Federální úřad pro ochranu ústavy poprvé v červenci 2014. Abdulmohsen pohrozil jejich velvyslanci, že se pomstí. Věc se dostala i k BKA. V letech 2023 a 2024 saúdskoarabské úřady opakovaně upozorňovaly na internetové příspěvky německou tajnou službu BND. Policisté v Sasku-Anhaltsku ho kvůli takzvaným výhrůžkám dvakrát navštívili, zřejmě neúspěšně.

Taleb Jawad Al Abdulmohsen také několikrát kontaktoval federální ministerstvo vnitra. V únoru 2023 poslal prostřednictvím kontaktního formuláře mimo jiné tuto větu: „Musíte zabít 20 lidí v ulicích Berlína v Německu, abyste se domohli spravedlnosti?“

Bystroň: Mrtví jdou na konto vlády

Podle europoslance za stranu Alternativa pro Německo (AfD) Petra Bystroně případ lékaře-teroristy dokládá, jak špatně pracují německé úřady a bezpečnostní orgány.

„To je výsledek špatných politických priorit. Policie ty atentátníky monitoruje. Justiční aparát by byl schopný s nimi zatočit, ale není na to politická vůle,“ sdělil serveru ParlamentníListy.cz Petr Bystroň. „Ti mrtví a zranění jdou jednoznačně na konto vládní koalice,“ dodal.

Petr Bystroň je jedním ze zakládajících členů AfD. V letech 2015 až 2017 byl krajským předsedou strany v Bavorsku. Stranu převzal v době krize a dovedl ji z 3,5 % hlasů voličů k nejlepšímu volebnímu výsledku ze všech západoněmeckých spolkových zemí ve volbách do Spolkového sněmu v roce 2017, kdy získala 12,7 %.

Bystroň patří k nejviditelnějším politikům AfD. Naznačují to informace Rheinische Post. Dalšími známými tvářemi AfD jsou Bernd Lucke, Jörg Meuthen, Frauke Petry a Andreas Kalbitz. Ale Bystroň je z těchto politiků zdaleka nejaktivnější. Vzhledem k jeho českým kořenům může být po Václavu Havlovi a Václavu Klausovi považován za nejznámějšího českého politika v Německu.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 20 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Přesto nezabránily tomu, aby šest lidí zabil a stovky dalších zranil. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesafec , 16.01.2025 14:52:10
Možná to bude tím, že těch potenciálních pachatelů teroristických útoků tam mají již tolik, že všechny je zavřít do vězení a izolovat od společnosti nemohou. A kromě toho, nějaká místa ve vězení se musí rezervovat i pro starousedlíky, kteří by chtěli volit AfD - podobně, jako je tomu ve Velké Británii.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Představují problém.“ Ukrajinci v ČR narazili. Průzkum ukázal, co si Češi myslí

17:06 „Představují problém.“ Ukrajinci v ČR narazili. Průzkum ukázal, co si Češi myslí

Podle aktuálního šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se zájem české veřejnosti o probl…