Ti prý varují, že džihádisté mohou už za několik let k útoku využít takzvanou „špinavou bombu“ vyrobenou z nukleárního materiálu jaderných elektráren. A právě i z tohoto důvodu jsou masivně hlídány například belgické elektrárny. V Belgii totiž teroristé zaútočili naposledy a také se rozvinuly spekulace, že jeden z teroristů pravděpodobně sledoval šéfa Belgického centra pro jaderný výzkum.
Již 15. března byla navíc sedmi zaměstnancům belgické jaderné elektrárny Tihange odebrána bezpečnostní prověrka, čtyři další zaměstnanci byli propuštěni po úterních útocích. Úřady se zřejmě obávají, aby mezi zaměstnanci nebyli komplicové teroristů.
Původní text ZDE.
I přestože provozovatel elektrárny společnost Electrabel se spekulace o tom, že jaderná elektrárna byla jedním ze zamýšlených cílů teroristů, snaží vyvrátit, i šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amano varuje, že je třeba zvýšit ochranu jaderných elektráren i jaderného materiálu.
Amano totiž uvedl, že pro vyrobení primitivní nukleární bomby stačí množství plutonia o velikosti grapefruitu. Podle něj se navíc terorismus rozšiřuje a není možné vyloučit, že teroristé použijí jaderný materiál.
Podle evropského protiteroristického koordinátora Gilla de Kerchova je nutné varovat také před kyberútokem. „Nebyl bych překvapen, kdybychom do pěti let nějaké pokusy o útoky prostřednictvím internetu zažili. Například na centrály jaderných elektráren, kontrolní věže letového provozu nebo přehrady,“ uvedl de Kerchove s tím, že v řadách Islámského státu jsou mladí, technicky nadaní rekruti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef