Poláci o víkendu vybírali svých 53 zástupců v evropském parlamentu. Jde o pátý největší počet mezi členskými státy. O první místo svedla vyrovnanou bitvu vládní Občanská platforma Donalda Tuska s opozičním Právem a spravedlností Jaroslawa Kaczynského. Z prvního místa na pásce se nakonec radoval Tusk, když jeho strana porazila PiS na procentní body 37:36 a na euromandáty 21:20. Pro PiS jde o ztrátu sedmi křesel, Občanská platforma naopak sedm získala. Největší překvapení polských eurovoleb se ale skrývá na třetím místě. To získala krajně pravicová strana Konfederace, kterou zakládal enfant terrible polské politiky Janusz Korwin-Mikke. Za zisk 12 procent hlasů si strana připisuje 6 zástupců v Bruselu, před volbami přitom neměla ani jednoho.
A právě tato skutečnost nyní vzbuzuje velkou debatu v Polsku i v celé Evropě. Už zakladatel strany Janusz Korwin-Mikke proslul svými nevybíravými výroky na půdě europarlamentu. V roce 2014 během rozpravy o nezaměstnanosti mladých hovořil o lidech tmavé pleti jako o „negrech“, o rok později během jednání o standardizaci jízdenek v EU hajloval a parafrázoval fašistický výrok „ein volk, ein reich, ein führer“ v podobě „ein volk, ein reich, ein ticket“, čímž připodobnil EU k Hitlerově třetí říši. V roce 2017 v rámci debaty o rovných příležitostech prohlásil, že ženy jsou slabší a méně inteligentní, a proto musí vydělávat méně peněz.
Nyní se do Bruselu dostal jako jeho nástupce kontroverzní Grzegorz Braun. Ten minulý rok na podzim pomocí hasicího přístroje uhasil chanukiji v prostorách polského Sejmu. Video incidentu tehdy obletělo svět. Brauna nedokázala zastavit ani šokovaná ochranka. Svým činem tehdy pravicový poslanec narušil jednání před hlasováním o důvěře nového kabinetu pod vedením Donalda Tuska. Braun následně uvedl, že se za své chování nestydí a že „není možné, aby se v polském Sejmu odehrávaly akty talmudického kultu“. Za svůj čin byl potrestán zkrácením platu, o poslanecký mandát ale nepřišel.
Nyní Braun vymění polský parlament za ten evropský. A to nezůstalo bez reakce mezi polskými politiky. LGBT aktivista a europoslanec za stranu Lewica Robert Biedroń v době loňského incidentu napsal na sociální síť X, že v budově evropského parlamentu v Bruselu stojí chanukije také. Dodal však: „Nikdo tu neběhá s hasicím přístrojem a neútočí na lidi. Možná proto, že v Evropském parlamentu není Konfederace?“
Menora w Parlamencie Europejskim stoi spokojnie. Nikt nie biega z gaśnicą i nie atakuje ludzi. Może dlatego, że w Parlamencie Europejskim nie ma Konfederacji? ?? pic.twitter.com/cJgLepfg8M
— Robert Biedroń (@RobertBiedron) December 13, 2023
Nyní si Poláci na sociální síti X právě tento Biedrońův tweet připomínají a spekulují nad tím, zda Braun svůj čin zopakuje i v Bruselu. O Braunovi se ale spekuluje i za hranicemi Polska. Svůj podíl na tom má konzervativní komentátor Keith Woods, který o volebním úspěchu Brauna informoval v anglickém jazyce. Jeho tweet se dostal k více než milionu lidí po celém světě a desítky tisíc dalších jej přesdílely na svých profilech.
???? Grzegorz Braun has been elected to the European Parliament pic.twitter.com/4AKdKuLzsg
— Keith Woods (@KeithWoodsYT) June 9, 2024
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta