Tibetský premiér ocenil Českou republiku za podporu tibetského lidu

06.03.2019 21:20 | Zprávy

Česká republika a zejména sametová revoluce z roku 1989 jsou pro Tibeťany inspirací v jejich boji za svobodu. Ukazují, že i malý národ, který čelí velké zemi, může zvítězit. Na setkání s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) to dnes prohlásil předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä. Ocenil, že na pražském magistrátu a na dalších 700 radnicích, školách či organizacích v ČR bude letos opět viset tibetská vlajka.

Tibetský premiér ocenil Českou republiku za podporu tibetského lidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Původně bylo shromáždění svoláno na Hradčanské náměstí, ale policie měla rozkaz na něj účastníky nevpustit. Někteří se s tím smířit nechtěli

„Tibet je již okupován po 60 let, čelí represím, ale Česká republika posílá poselství naděje a solidarity,“ uvedl nejvyšší politický představitel Tibetu. Dodal, že český Parlament má největší parlamentní skupinu podporující jeho zemi v celé Evropě. Oficiální postoj ČR je takový, že respektuje územní celistvost Číny. Naposledy o tom ujistili Čínu nejvyšší představitelé země v roce 2016 poté, co se tuzemští politici sešli s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, kterého Čína označuje za separatistu.

Od pražského primátora Sanggjä převzal symbolický klíč k hlavnímu městu. „Jsem šťastná, že Praha jako hlavní město České republiky mohla ukázat, že jí záleží na dodržování lidských práv na celém světě,“ řekla radní Hana Marvanová (za STAN). Podle Marvanové i Hřiba je důležité vyjádřit Tibetu symbolickou podporu, protože je může posílit v jejich boji.

Tibetská vlajka bude na pražském magistrátu viset v rámci akce Vlajka pro Tibet od 8. do 11. března. V uplynulém volebním období pod vedením bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO) město prapor nevyvěšovalo. Vedení města začalo rovněž jednat s Pekingem o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s čínským městem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současné vedení Prahy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Čínská armáda obsadila Tibet v roce 1950. Peking trvá na tom, že Tibet je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu, a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…