Tlačili na něho. Ale od míru neustoupil. Orbán vzpomíná na papeže

26.04.2025 10:00 | Monitoring

Dnes se ve Vatikánu koná pohřeb papeže Františka, který zemřel 21. dubna 2025 ve věku 88 let. V té souvislosti zveřejnil maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X video a prohlášení, v němž vyzdvihl papežovu odvahu a neochvějný postoj k obraně míru. Orbán zdůraznil, že Svatý otec navzdory silnému mezinárodnímu tlaku nikdy neustoupil od svého promírového postoje a byl pro Maďarsko významným duchovním spojencem. Podle Orbána se během posledních let v západním světě zasazovaly o mír pouze dva hlasy – Maďarsko a Vatikán.

Tlačili na něho. Ale od míru neustoupil. Orbán vzpomíná na papeže
Foto: Repro Youtube
Popisek: Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán zveřejnil na sociální síti X video se vzpomínkou na papeže Františka. Doprovodil to komentářem, kde vyzdvihl papežovu roli jako zastánce míru v době, kdy mnozí podléhali válečné rétorice. „Svatý otec byl neochvějným hlasem pro mír. Zatímco mnozí se poddali válečnému dunění, on zůstal po našem boku a zasazoval se o mír. Navzdory neutuchajícím útokům a tlaku proválečné propagandistické mašinérie nám jeho přátelství dodávalo sílu. Jeho víra prohlubovala naše odhodlání a my zůstáváme pevně rozhodnuti ukončit krveprolití.“

V rozhovoru pro maďarskou televizi Orbán ve svém hodnocení papeže pokračoval. Vyzvedl jeho osobní odvahu a pevný postoj tváří v tvář silnému mezinárodnímu tlaku. „Svatý otec má odkaz míru. Byl mužem míru. V našich myslích to znamená, že byl džentlmen. Byl mužem neochvějné odvahy. Hájit mír v posledních třech letech znamenalo čelit každodenním útokům, stigmatizaci a pronásledování.“

Orbán tvrdí, že papež František odolával tlaku rozsáhlé mezinárodní sítě, která se podle něj snažila Vatikán přimět ke změně postoje. „Během uplynulých tří let byl Svatý otec pod neustálým tlakem proválečné propagandistické mašinérie, včetně jejích maďarských poboček. Opakovaně se ho snažili přinutit, aby opustil svůj promírový postoj. To, že to odmítl učinit, byla mimořádná osobní odvaha,“ zmínil maďarský předseda vlády.

Podle Orbána měla papežova podpora zvláštní význam právě pro Maďarsko, které v posledních letech hájilo mír téměř osamoceně. „Pro nás Maďary to bylo obzvláště důležité. V uplynulých třech letech – až do vítězství prezidenta Donalda Trumpa – zaznívaly v západním světě pouze dva konzistentní hlasy na obranu míru: Maďarsko a Vatikán,“ připomněl. A že pro Maďarsko, často v Evropské radě osamocené, měl každý takový projev přátelství a podpory ještě větší význam.

Orbán zdůraznil, že papežovo přátelství a podpora Maďarska byly nejen politickým gestem, ale nesly i duchovní poselství. „Papežovo přátelství a podpora znamenaly mnoho. Neustále povzbuzoval Maďarsko, aby se pevně drželo závazku k míru. Vzhledem k tomu, že papež je pozemským zástupcem svatého Petra, dodávala jeho podpora vyšší, duchovní váhu pravdě o míru – a věci, za kterou se postavilo i Maďarsko,“ dodal Viktor Orbán.

Vztah mezi papežem Františkem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem byl zpočátku napjatý. Rozdělovaly je rozdílné postoje k migraci a k evropské integraci – papež František prosazoval otevřenost a solidaritu vůči migrantům, zatímco Viktor Orbán zdůrazňoval ochranu křesťanské identity Maďarska a přísnou migrační politiku.  

Navzdory těmto rozdílům se jejich vztahy postupně zlepšovaly. V září 2021 se setkali během Mezinárodního eucharistického kongresu v Budapešti, kde Orbán papeže požádal, „aby nenechal křesťanské Maďarsko zahynout“.

V dubnu 2023 papež František navštívil Maďarsko při třídenní apoštolské cestě, během níž se opět osobně setkal s Orbánem a s dalšími představiteli země. Diskutovali mimo jiné o významu míru, zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině, a o roli Maďarska v podpoře mírových iniciativ.  

V prosinci 2024 Orbán navštívil Vatikán, kde jednal s papežem o situaci na Ukrajině, o maďarském předsednictví v Radě Evropské unie a o podpoře mladé generace. Oba státníci zdůraznili pevné vzájemné vztahy mezi Maďarskem a Vatikánem.  

Po smrti papeže Františka proto Orbán vyjádřil odhodlání ctít jeho odkaz.  

Papež František zemřel 21. dubna 2025 ve věku 88 let, o Velikonočním pondělí, ve své rezidenci ve Vatikánu. Příčinou smrti byl mozkový infarkt, který vedl k bezvědomí a k následnému selhání srdce. Den předtím, v neděli 20. dubna, se papež naposledy objevil na veřejnosti, když z lodžie Apoštolského paláce udělil tradiční velikonoční požehnání Urbi et Orbi. Přestože byl viditelně zesláblý a mluvil s obtížemi, jeho přítomnost byla vnímána jako silné symbolické gesto.  

Pohřeb se koná dnes 26. dubna 2025 na Svatopetrském náměstí za účasti přibližně 200 tisíc lidí a více než 130 zahraničních delegací. Obřadu předsedal kardinál Giovanni Battista Re a podle přání zesnulého byl papež pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě v jednoduché hrobce.  

Jeho smrt zahájila devítidenní období smutku a příprav na konkláve, které má zvolit jeho nástupce. Předpokládá se, že volba papeže proběhne mezi 6. a 11. květnem 2025.  

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Potvrzení Severokorejci v Kursku. Gerasimov jim děkoval

22:40 Potvrzení Severokorejci v Kursku. Gerasimov jim děkoval

Rusové potvrdili, že v jejich řadách bojovali severokorejští vojáci. „Bok po boku, v jednom zákopu b…