Tlak Lichtenštejnů sílí. Novinářka našla skryté souvislosti. Od Pavla až k Fialovi. A dál

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

31.10.2023 23:10 | Monitoring

Zdá se, že ke 105. výročí vzniku našeho státu připravují jak prezident republiky, tak někteří politici vládní pětikoalice tvrdou ránu české státnosti. Uvažují o tom, že by se dohodli na mimosoudním vyrovnání s Lichtenštejnskem, s podrobnostmi blíže seznámila Jana Bobošíková v pořadu Aby bylo jasno.

Tlak Lichtenštejnů sílí. Novinářka našla skryté souvislosti. Od Pavla až k Fialovi. A dál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zámek Lednice

Lichtenštejnům byl po druhé světové válce zkonfiskován majetek podle tzv. dekretů prezidenta Eduarda Beneše. Důvod byl, že se za druhé světové války hlásili k německé národnosti, což v současné době popírají.

V roce 2020 se Lichtenštejnské knížectví obrátilo na Evropský soud pro lidská práva s tím, že jim byl majetek po druhé světové válce zkonfiskován nezákonně. O problému jednal mezi čtyřma očima prezident Petr Pavel s lichtenštejnským princem Aloisem před časem v New Yorku. Prezident Pavel se poté vyjádřil, že by společnou správu majetku s Lichtenštejnskem a Českou republikou považoval za solidní vyrovnání.

Podle některých právníků prezident Petr Pavel při svých jednáních s lichtenštejnským princem Aloisem ohrožuje svrchovanost České republiky a jedná v rozporu s ústavou.

„V uplynulých dnech nabral tlak lichtenštejnského knížectví na mimosoudní řešení s Českou republikou novou dynamiku: Nadace knížete z Lichtenštejna nabídla prostřednictvím zaplaceného článku České tiskové kanceláři mimosoudní vyrovnání s Českou republikou. V ní stojí, že Lichtenštejni nechtějí žádné odškodnění ani žádné restituce, ale novou spolupráci.

A ta, ta je tedy zajímavá. Podle Lichtenštejnů by Česká republika a správce lichtenštejnského majetku založili společný fond, který by vlastnil desetitisíce hektarů půdy a lesů, o které se Lichtenštejni přou, a ostatní nemovitosti.

Tento společný fond by spravovala nikoli Česká republika, ale Nadace knížete z Lichtenštejna, která spravuje lichtenštejnský majetek,“ pokračuje moderátorka Jana Bobošíková.

Lichtenštejni jsou podle svých slov přesvědčeni, že u Evropského soudu pro lidská práva uspějí. Jak upozorňuje Bobošíková, je zajímavé, že to tvrdí poté, co problematiku konzultoval s českou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva Kateřinou Šimáčkovou prezident Petr Pavel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Fialova vláda rozdá všechno cizákům!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseChristian , 01.11.2023 8:24:36

|  12 |  0

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…