„Nejvíc by na školy mělo dopad vodné a stočné, což jsou obrovské náklady navíc a zřizovatelé na to peníze nemají,“ vyjádřil pedagog a publicista Radek Sárközi v rozhovoru s moderátorkou Janou Bobošíkovou svůj nesouhlas s tím, že pětikoaliční vláda Petra Fialy (ODS) hodlá zvednout DPH například u vodného, stočného, ubytovacích služeb a knih.
Vše pramení z rodiny, děti nejsou vedené k samostatnosti. Tak si Sárközi vysvětluje stále stoupající počet předškolních dětí majících odklad před nástupem na základní školu. „Situace se postupně zhoršuje. Kdy skutečně v první třídě si žáci nedokážou zavázat tkaničku u boty. To je jemná motorika, která vlastně souvisí s tím, jestli i dobře pak drží pero,“ říká a dodává, že je možné, že se zbytečně moc rozvíjejí intelektuální a abstraktní vlastnosti dětí, zatímco praktické věci jsou opomíjené. „Velkou roli v tom mají tablety, chytré telefony, a že ty děti stráví hodně času klikáním na různé zábavné programy a postupem času tak doma nedělají nic rukama,“ myslí si pedagog.
Pro děti z rodin uprchlých z Ukrajiny probíhaly minulý rok zvláštní zápisy na základní školy, letos už se dělají společné zápisy s dětmi z České republiky. Podle Sárköziho nastává problém v tom, že do Česka přišlo zhruba o 5 procent žáků navíc, kteří představují pro učitele zátěž už jen tím, že neumí pořádně český jazyk. „Třídy jsou ještě více přeplněné, než kdy byly, a pro učitele je to velmi náročné – třeba i učit se ukrajinsky, překládat z ukrajinštiny do češtiny a zpátky…“ říká Sárközi.
„Učitelé dělají po nocích a po víkendech všechno pro to, aby nedocházelo ke snížení kvality výuky. Nevím vlastně ale, jestli to vůbec je v jejich silách,“ přemítá Sárközi a uvádí také, že práci navíc učitelům pravděpodobně ani nikdo neproplatí. Školství je dle Sárköziho dlouhodobě podfinancováno, což lze vidět i na nedostatku financí na pomůcky a učebnice pro žáky. I z tohoto důvodu mnoho učitelů přemýšlí o změně profese.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš (za STAN) je na straně vlády a převládá u něj „stranická discplína“, říká Sárközi. To, jak bude Balaš i jako poslanec hlasovat při projednávání novely zákona o pedagogických pracovnících, která má rozhodnout o tom, kolik dostanou pedagogičtí pracovníci přidáno, ukáže, zda se dokáže zastat kvalitního školství. Sám Sárközi proti vládnímu návrhu protestuje. Pokud by se ministr školství pracovníků svého resortu zastal, domnívá se Sárközi, že by Balaš mohl být premiérem na svém postu vyměněn. Vláda své sliby ohledně zvýšení platů učitelů nerealizuje, Sárközi připomíná, že nejvíc dostávali učitelé v roce 2021 – přes 126 % průměrné mzdy v ČR, nyní je to 116 %. „Učitelé se platově vrátili do roku 2019 a já se obávám, že to bude ještě klesat,“ říká .
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.