To je binec. A jde o přežití. Pekarová i Rakušan zatnou zuby: V Bruselu nebudou rádi

18.07.2022 18:16 | Analýza

V EU sílí tlak na zrušení práva veta jednotlivých států. Například německý kancléř prohlásil, že si Evropská unie už nemůže dovolit, aby jednotliví členové měli právo veta, pokud si chce zachovat vedoucí postavení v určování globální politiky. ParlamentníListy.cz zjistily zajímavou věc: zatímco europoslanec TOP 09 Pospíšil je proti, většina TOP 09 by právo veta zrušila. A zatímco ministr za STAN Bek na našem právu netrvá, senátor Starostů jasně ano. A to není vše.

To je binec. A jde o přežití. Pekarová i Rakušan zatnou zuby: V Bruselu nebudou rádi
Foto: Kremlin.ru
Popisek: Olaf Scholz v Kremlu

Německý kancléř Olaf Scholz podle agentury Reuters prohlásil, že si Evropská unie už nemůže dovolit, aby jednotliví členové měli právo veta, pokud si chce zachovat vedoucí postavení v určování globální politiky. V článku vydaném v německém listu Frankfurter Allgemeine Zeitung pak tvrdí, že válka na Ukrajině vyžaduje v EU jednotu a konec „sobeckého blokování“ evropských rozhodnutí jednotlivými státy. Jednoduše si už nemůžeme dovolit národní veta, například v zahraniční politice, pokud chceme, aby náš hlas byl slyšet ve světě soupeřících mocností,“ uvedl Scholz a dodal, že neustálá nejednotnost a disent mezi členskými státy nás oslabují. „Nejdůležitější reakcí Evropy na změny tak musí být jednota. Musíme ji nepochybně udržet a musíme ji prohloubit,“ myslí si německý sociálnědemokratický kancléř.

Dalším již dlouholetým bojovníkem za zrušení práva veta je bývalý premiér Belgie a nyní europoslanec Guy Verhofstadt, který do roku 2019 vedl frakci ALDE, jež se později přeměnila na frakci Renew. Verhofstadtovi leží již nějakou dobu v žaludku maďarský premiér Viktor Orbán, kterému chce zastavit dotace, a také polská PiS, kterou kritizuje za údajné nedostatky v udržování vlády práva. Zrušení práva veta by jakékoliv unijní trestání Polska a Maďarska nepochybně usnadnilo.

Byl to právě Verhofstadt, který zkritizoval Petra Fialu za jeho proslov, ve kterém zmínil Václava Havla. Zmínil, že Fiala řekl, že reforma Evropské unie a dohod o jejím fungování je běh na dlouhou trať. Namítl, že pokud je to běh na dlouhou trať, tak se musí začít brzy. „Jak určitě víte, předsedkyně europarlamentu spustila článek 48, poslala vám dopis, a můj požadavek a požadavek celého europarlamentu je, abyste reagoval rychle a bez okolků na tento požadavek. Není to rozsáhlý požadavek. Ukončete jednomyslnost a národní právo veta v Evropské radě. Protože válka na Ukrajině ukazuje, že to je teď problém Evropské unie,“ prohlásil v europarlamentu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

16:30 K míru bude potřeba změnit režim, soudí Drulák. Švihlíková vidí okno příležitosti

„Vítejte u změny režimu!“ Bývalý náměstek Ministerstva zahraničí ČR zahájil v sobotu odpoledne konfe…