Slovenská korupční megakauza Gorila, která je už týdny u sousedů tématem číslo jedna, vyburcovala do dosud nebývalé míry i apatické Slováky. Po prvním protestu, kterého se zúčastnily asi dva tisíce lidí, se napříč zemí organizuje dalších minimálně sedm protestů. Téměř všechny mají společné datum - pátek 3. února. Pokud se dá vycházet i z informací na sociální síti, pak by tyto protesty mohly přesáhnout i hranice Slovenska a namířit do Čech. V Brně by se totiž proti korupční kauze Gorila mělo protestovat taktéž. V jakém množštví lidí, však nikdo zatím neví a nechce ani odhadovat. Zdá se totiž, že Češi mají k podobným rebéliím zcela jiný postoj a skoro se někdy zdá, že na běžné korupční kauzy, které vycházejí jedna po druhé na veřejnost, už reagují jen stále stoupající frustrací.
Přitom to, že bojovná nálada ze Slováků po několika dnech od pátečního protestu nevyprchala, se potvrdilo v úterý ve slovenském parlamentu, kde bylo velmi horko. O rozruch se postaraly hned dvě skupiny aktivistů. Zasahovat nakonec musela parlamentní ochranka. Po poslancích byly házeny papíry. To ve své podstatě bylo příjemnější než během pátku, kdy na budovu parlamentu házeli demonstrující vajíčka, která ještě v úterý ostraňovalo hned několik lidí. Jak se ukázalo, odstranění bylo poměrně náročné, nedalo se zvládnout během jednoho dne a několika hodin – spolu s rozbitým oknem ve slovenském parlamentu si tak páteční protest vyžádal náklady několika tisíc euro.
Z parlamentu byli vyneseni násilím místní ochrankou
Podle informací slovenských médií byl mezi aktivisty v parlamentu v úterý například i Robert Mihály. Chtěl prý vyjádřit nesouhlas ve spojitosti s kauzou Gorila a špinavými praktikami na slovenské politické scéně. Na balkóně proto vyvěsil transparent.
"Přišli jsme vyzvat poslance, aby konali. Přišli jsme vyjádřit zhnusení nad tím, jak z našeho státu udělali banánovou republiku. Chceme, aby byla vyvozená trestněprávní zodpovědnost všech lidí uvedených ve spise, kteří svým mlčením jen potvrzují svoji vinu," reagovala na dotaz místních médií také jedna z účastnic, Alena Krempaská. Celou akci si přitom aktivisté natáčeli na kameru.
Několik příslušníků ochranky poté upozornilo aktivisty, aby odešli z budovy. Ti však reagovali se slovy, že zasedání parlamentu je veřejné, nenarušují svým počínáním jeho průběh a ani svým jednáním nijak neovlivňují rozhodování poslanců. Tím pádem dle nich neexistoval legitimní důvod k tomu, aby výzvu poslechli. Na to jeden muž z ochranky zničil a sebral transparent aktivistovi Mihálymu. Následně všechny násilím vynesli z budovy.
Gorila II svolává lidi prostřednictvím sociální sítě. Má mnohatisícovou podporu
Hlavní město Slovenska si chce zopakovat páteční divoký protest. Je nazvaný "Gorila II" a chce na něj podle Facebooku zatím přijít kolem 13 tisíc lidí. To je výrazně více, než tomu bylo v minulém týdnu. Chystají se na něj údajně i někteří politici - například Richard Sulík. Otázka je, jak je dav, který se zatím projevuje apoliticky, přijme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová