V souvislosti s napadenou Ukrajinou se v USA vede diskuse o tom, jak byl do tamějších afér zapojen prezidentův syn Hunter Biden. Že nějakým způsobem zapojen byl, dokazují e-maily získané z notebooku dotyčného. V pátek britský list Daily Mail publikoval článek, který dává do spojitosti americkou biotechnologickou firmu Metabiota, ukrajinskou energetickou firmu Burisma a Huntera Bidena. Závěry z tohoto článku pak přeložila CNN Prima News a publikovala pod titulkem: „Bidenův syn figuroval ve výzkumu smrtelných virů na Ukrajině, tvrdí britští novináři“.
Nad tímto článkem už se pohoršil jednak bývalý zpravodaj ČT a CNN Tomáš Etzler a „lovkyně dezinformátorů“ Alexandra Alvarová. Etzler tvrdí, že se jedná o „papouškování kremelské propagandy“. „Tohle přebrali manipulátoři CNN Prima News z britského bulváru Daily Mail, který ji částečně přebral z ruských státních zdrojů. Jó a stejnou zprávu publikovaly i čínské komunistické Global Times nebo Arab News,“ stěžoval si.
Další papouškování kremelské propagandy, další dezinformace ze @CNNPrima. Tohle přebrali manipulátoři @CNNPrima z britského bulváru Daily Mail, který ji částečně přebral z ruských státních zdrojů. Jó a stejnou zprávu publikovaly i čínské komunistické Global Times nebo Arab News.
— Tomas Etzler (@tvtomas) March 27, 2022
Alvarová pak prohlásila, že se jedná o další propagandu Ruska pod značkou CNN a že česká CNN šíří „darebáckou propagandu“.
Another RU propaganda spin under the brand of @CNN. @CNN cover for a rogue propaganda TV in Czech Republic. Russian military brainwash at it’s best. https://t.co/1Tc5lwSyuf
— Alex Alvarova ????Glory to Ukraine??CanadianAuthor (@AlexAlvarova) March 27, 2022
?@CNN? in Czech Republic participates in RU disinfo ops amplification against Joe Biden. Shame on you! pic.twitter.com/iuo7QnqV8W
— Alex Alvarova ????Glory to Ukraine??CanadianAuthor (@AlexAlvarova) March 26, 2022
Ani Alvarová, ani Etzler se však neobtěžovali ukázat, kde přesně se má Daily Mail nebo CNN Prima News mýlit. E-maily zveřejněné Daily Mailem potvrdil deník New York Post, který se k nim dostal jako první již v roce 2020, publikoval je ještě před prezidentskými volbami 2020 a byl terčem cenzury ze strany Twitteru a ostatních médií. Až relativně nedávno však deník New York Times potvrdil, že minimálně část e-mailů je pravá a že Hunter Biden je vyšetřován kvůli případům krácení daní, i když není zatím obviněn.
E-maily ukazují například konverzaci mezi Hunterem Bidenem a Mary Guttieriovou, bývalou viceprezidentkou společnosti Metabiota. V ní dotyčná říká, že připravila podklady o společnosti, zapojení na Ukrajině a „jak můžeme použít náš tým, naše konexe a koncepty k tomu, abychom zajistili kulturní a ekonomickou nezávislost Ukrajiny na Rusku a pokračování integrace do západní společnosti“.
Společnost Metabiota se podle svých vlastních stránek zabývá infekčními chorobami a také spolupracuje s vládami a průmyslem. A podle stránek americké vlády je mezi klienty i americké ministerstvo obrany, které v kontraktu pro Metabiotu má i položku „ukrajinské výzkumné projekty“, s částkou 307 091 dolarů (necelých 7 milionů korun).
Další e-mail pak pochází od Vadima Požarského, ukrajinského podnikatele a poradce rady firmy Burisma, který měl několik otázek, například co vlastně Metabiota na Ukrajině chce a zmiňuje další firmu, která spolupracuje s americkým ministerstvem obrany. Dle e-mailů Hunter Biden pomáhal sehnat pro firmu Metabiota financování a v jedné konverzaci jeden z podnikatelů spojených s Bidenem mladším uvádí, že se pro účely prokázání důvěryhodnosti Metabioty spojí s americkým ministerstvem obrany. Ale potichu. Konverzace s Požarským pak probíhala přes jistého Devona Archera, který byl na konci února odsouzen za podvod na rok a den vězení.
Pro Daily Mail pak e-maily hodnotil bývalý důstojník CIA a republikánský politik Sam Faddis, kterého zaujala zejména věta o zajištění nezávislosti Ukrajiny na Rusku. Přijde mu, že taková věta je u představitelky biotechnologické firmy podivná a je pak namístě se ptát, co bylo vlastně cílem celého projektu, který je v e-mailu popsán jen jako „Podklady: Ukrajina věda“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.