„Jedním z podnětů, který mě k návrhu inspiroval, je zákon o biopalivech, kde se jedná o velké dotace ze státního rozpočtu pro soukromý subjekt, který má úzkou vazbu na jeden z politických subjektů,“ řekl Právu poslanec Úsvitu s očividnou narážkou na Andreje Babiše, hnutí ANO a jeho Agrofert.
Ministr financí, který už minulý týden při hlasování o nedůvěře vládě čelil ostré kritice kvůli střetu zájmů a biopalivům se ale vehementně brání. „To je zase nějaký zákon, který má být ušitý proti Babišovi?“ ptal se ministr financí Práva a dodal, že korupce, jakou se financují tradiční politické strany, není případ ANO. „Zrušme tedy všechny příspěvky pro politické strany. Dotace nejsou milodary. Dotace mají svá pravidla a jsou od toho, aby se investovalo a vytvářela se pracovní místa,“ navrhl Babiš Právu.
Myšlenka dobrá, ale ještě to chce trochu poupravit, zní ze stran
Rovněž dotázaný poslanec ODS Marek Benda uvedl pro Právo, že jde i podle něj o řešení Antibabiš. „Na druhou stranu jestli bere 1,5 miliardy od státu, a pak je ochoten dát 50 miliónů v kampani, aby stát ovládl, tak to problém vytváří,“ řekl s tím, že dnes platí, že firmy, které jsou v nějakém spoluvlastnictví státu nebo veřejných korporací, nesmějí dávat dary politickým stranám.
Ne zcela pozitivně se k návrhu staví premiér Bohuslav Sobotka, podle kterého by prý bylo lepší, kdyby strany mohly být sponzorovány jen občany a ne firmami. Problém prý Sobotka vidí hlavně v tom, jak bude politická strana ověřovat u případného sponzora, jestli někdy dostal státní dotaci. „Za nejčistší bych považoval, aby firmy nesponzorovaly strany. Bohužel jsme s tímto názorem v koalici neprorazili. Uvidíme, jestli se nepodaří na toto téma rozpoutat diskusi ve sněmovně,“ řekl předseda nejsilnější koaliční strany deníku Právo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd