To jsou oni! Poslanci, kteří chtějí, aby se za urážku Zemana šlo do basy. Máme také celý jejich NÁVRH

15.11.2016 12:35 | Zprávy

Skupina šesti desítek poslanců navrhla vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky. Za jeho spáchání by lidem hrozilo až roční vězení. Předlohu podepsali zejména zákonodárci vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu. Před dalším projednáváním v zákonodárných sborech ji posoudí vláda.

To jsou oni! Poslanci, kteří chtějí, aby se za urážku Zemana šlo do basy. Máme také celý jejich NÁVRH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny

„Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci,„ znělo by nové ustanovení.

Předkladatelé novely chtějí doplnit také přestupkový zákon. Postih by hrozil lidem, kteří by znevážili postavení prezidenta při výkonu pravomoci.

Důvodovou zprávu najdete ZDE.

„Díky této novele trestního práva a práva přestupkového by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám,“ napsali autoři v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) v důvodové zprávě. Jsou přesvědčeni o preventivním účinku navrhovaného trestného činu a přestupku a tvrdí také, že postihy by nebyly nijak „drakonické, ale měly by spíše výchovný charakter“.

Ochrana hlavy státu byla v právním systému už za takzvané první republiky, popisují autoři novely. Za socialismu bylo hanobení republiky a jejích představitelů trestným činem až s dvouletou sazbou odnětí svobody. V 90. letech minulého století ale byly tyto skutky z trestního práva vypuštěny.

Seznam poslanců:

Zdeněk Ondráček, Vítězslav Jandák, Zdeněk Soukup, Marek Černoch, Petr Adam, Jaroslav Foldyna, Zdeněk Syblík, Pavlína Nytrová, Miroslava Strnadlová, Richard Dolejš, Marie Benešová, Markéta Wernerová, Jaroslav Zavadil.  Ladislav Velebný, Zuzana Kailová, Jaroslav Krákora, Stanislav Huml, Zuzana Šánová, Vlastimil Vozka, Milan Brázdil, Stanislav Pfléger, Jiří Běhounek, Marie Pěnčíková, Hana Aulická Jírovcová, Ivo Pojezný, Václav Snopek, Jaroslav Borka, Karel Šidlo, Loe Luzar, Jiří Valenta,  Josef Nekl, Miroslav Opálka, Alena Nohavová, Milada Halíková, Stanislav Grospič, Marta Semelová, Stanislav Mackovík, Josef Zahradníček, Josef Šenfeld, Olga Havlová, Jana Hnyková, David Kádner, Martin Lank, Karel Fiedler,  Pavel Plzák, Stanislav Berkovec, Jana Lorencová, Bronislav Schwarz, Josef Hájek, Martin Sedlář, Josef Kott, Pavel Čihák, Margit Balaštíková, Dana Váhalová, Alexander Černý, Gabriela Hubáčková,. Květa Matušovská, Jan Klán, Pavel Kováčik, Vladimír Koníček, René Číp, Miroslav Grebeníček, Vojtěch Filip, Bohuslav Chalupa

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Díky nám padaly vlády.“ Financování USAID šlo i novinářům. Linka až do Česka

14:50 „Díky nám padaly vlády.“ Financování USAID šlo i novinářům. Linka až do Česka

Mezi projekty, které sponzorovala agentura USAID, je i OCCRP, tedy sdružení novinářů v několika desí…