Aktivita dostala konkrétní podobu dopisu, který podepsalo celkem sedm evropských lídrů. Nejsilnější pozici z nich mají prezident Francie Emmanuel Macron a premiér Polska Mateusz Morawiecki. Podepsán je i český premiér Andrej Babiš a dále Igor Matovič ze Slovenska, Viktor Orbán z Maďarska, Florin Citu z Rumunska a slovinský premiér Janez Janša.
Dopis požaduje, aby jaderná energie byla zařazena jako součást reformních projektů EU. Nejblíže jde o projekt „zeleného financování“, který má summit EU projednávat v tomto týdnu.
„Jsme přesvědčeni, že všechny dostupné technologie s nulovými a nízkými emisemi, které přispívají ke klimatické neutralitě, by měly být nejen uznány, ale aktivně podporovány,“ píše sedmička státníků v dopise.
V něm mimo jiné připomíná, že spolupráce na jaderném výzkumu ve společenství EURATOM byla v padesátých letech jedním z hlavních činitelů evropské integrace.
V současnosti instituce EU projevují vůči jaderné energii negativní vztah, zejména pod tlakem Německa a Rakouska, kde je odpor proti jádru důležitou politickou agendou. Jako důvod se uvádějí zejména rizika vyplývající z radioaktivních odpadů.
Dopis žádá, aby se využití jádra k energetické soběstačnosti stalo záležitostí svobodného rozhodnutí členských zemí. V současnosti ČR, Polsko a Bulharsko plánují výstavbu jaderných bloků, které by měly snížit jejich závislost na uhlí, které je hlavním terčem klimatické politiky EU.
Signatáři dopisu se dovolávají principu „technologické neutrality“, který má umožnit, aby členské státy využily všechny možné cesty ke klimatické neutralitě bez toho, aby některé byly z jakýchkoliv důvodů preferovány.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav