To nevymyslíš? Bojovník proti drogám, kandidát ODS do europarlamentu Vobořil na jedné scéně s marihuanovou aktivistkou

07.05.2019 16:00 | Zprávy

Bývalý národní protidrogový koordinátor, člen ODS a odborník na protidrogovou problematiku Jindřich Vobořil v Praze představil svůj nový think-tank Racionální politiky závislostí.

To nevymyslíš? Bojovník proti drogám, kandidát ODS do europarlamentu Vobořil na jedné scéně s marihuanovou aktivistkou
Foto: Archiv PL
Popisek: Konopí indické, ze kterého se vyrábí marihuana

Vobořilův think-tank se zabývá převážně škodlivostí alkoholu coby relaxační drogy vlastní evropskému prostoru a rovněž i dopadům alkoholové závislosti. „Chceme dělat kulaté stoly, chceme dělat vzorovou legislativu, chceme být slyšet,“ uvedl Vobořil think-tank.

Podle Vobořila trpí česká vláda ve vztahu k alkoholu a jeho regulaci „zvláštní schizofrenií“. Vláda totiž navrhuje například snížit spotřební daň z piva, zatímco u tvrdého alkoholu daň zvyšuje.

„Jsme jedna z mála zemí v Evropě, která neumí vymáhat jednoduchou věc, a sice, že se alkohol nedostane do ruky dětem,“ kritizoval Vobořil, přičemž to samé dle něj platí i o cigaretách. Posléze zkritizoval ministerstvo školství za to, že podle něj věnuje na protidrogovou prevenci málo peněz. „Je to jen 25 milionů korun ročně a je v tom i šikana,“ upozornil Vobořil.

„Česká republika zaujímá, pokud jde o spotřebu alkoholu, jedno z nejpřednějších míst ve světě,“ uvedl další z panelistů Ladislav Csémy, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví.

Spotřeba alkoholu u dospělých zůstává podle Csémyho v posledních letech v ČR stejná. U mladistvých ovšem velmi výrazně klesla. Podle Csémyho jsou za poklesem spotřeby alkoholu u mladistvých moderní technologie a také odlišné životní zájmy a priority.

Posléze vystoupila aktivistka za legalizaci marihuany Hanka Gabrielová a vyslovila provokativní myšlenku. „Je otázkou, jestli by konopí bylo přijatelnou substitucí za alkohol,“ uvedla Gabrielová a upřesnila, že se této látce věnuje posledních 20 let. „Jsem ve spolcích, jsem členkou Českého konopného klastru,“ uvedla Gabrielová.

„Konopí je látka, která je našemu tělu známá, na rozdíl od alkoholu. Na konopí máme v těle receptory, které regulují homeostázy. Proto je bezpečnější při potřebě relaxu sáhnout po konopí než po alkoholu,“ prezentovala svůj názor Gabrielová v tiskové zprávě.

„V porovnání s alkoholem je konopí léčebnou látkou. Ve státech USA, kde je konopí legální, se prodej alkoholu snížil o 15 procent,“ dodala s tím, že některé státy unie konopí legalizují, a to jak pro léčebné, tak i relaxační účely. Na federální úrovni je ovšem marihuana a THC stále zakázána.

„Věřím tomu, že pokud by bylo konopí regulováno jako cigarety či tabák, přineslo by to zajímavý ekonomický efekt. Naproti tomu stát stále ještě vynakládá nemalé částky ze státního rozpočtu na konopnou prohibici, která nejenže není efektivní, ale navíc často sociálně i zdravotně problematická,“ prezentovala Gabrielová v tiskové zprávě. „Regulace konopí by nejenže přinesla peníze z daní, ale má potenciál ozdravit celou společnost,“ uvedla.

Nutno zmínit, že Gabrielová je ve věci legalizace marihuany velmi angažovaná. Je členkou petičního výboru za léčebné konopí, zakladatelkou pacientského spolku KOPAC  a majitelkou firmy HEMPOINT; všechny tyto subjekty jsou s konopím svázané.

A dokonce kvůli konopí měla i opletačky se zákonem. Jak informoval Blesk.cz v lednu s odvoláním na server HempToday.net, Gabrielovou lustrovali policisté na Floridě kvůli přechovávání produktů obsahujících THC. Jednalo se o kosmetické přípravky z konopí. Gabrielová pobyla v cele celkem tři hodiny a musela zaplatit pokutu 11 tisíc korun.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Teror, masová vražda v Magdeburku. Může přijít další útok. Šílenství, reaguje AfD

22:25 Teror, masová vražda v Magdeburku. Může přijít další útok. Šílenství, reaguje AfD

Při teroristickém útoku v německém Magdeburku, během něhož najel pachatel autem do davu lidí na váno…