To se musí řešit hned. Jde o vodu. „Řežeme si pod sebou větev,“ zaznělo od experta

14.05.2020 14:45 | Zprávy

Vodní nádrže jako jeden z vládních kroků v boji se suchem. Ministerstvo zemědělství představilo tři desítky nových míst pro stavbu přehrad. Má to smysl? A kdo může za to, v jakém stavu je půda v Česku? Hostem DVTV byl pedolog Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy.

To se musí řešit hned. Jde o vodu. „Řežeme si pod sebou větev,“ zaznělo od experta
Foto: archiv DVtv
Popisek: Jan Vopravil.

"Chápu pohled vodohospodářský, kdy je za cíl zajistit vodu pro domácnosti, pro průmysl. Je tedy potřeba tu vodu akumulovat, to znamená spočítat objemy a mít ji v nějaké rezervě. Ale pokud se na to podíváme z pohledu krajiny, z pohledu celé společnosti, tak samozřejmě nelze oddělit pouze přehrady od té krajiny. To znamená, že je potřeba mít i tu vodu v té krajině, mít ji v půdě, mít ji v zeleni, takže tady je potřeba říct, že to je součást těch opatření, nikoliv řešení jako celku," poznamenal ke stavbě nádrží Vopravil.

Vopravil zároveň zdůrazňoval, že je nutné, abychom měli vodu nejen v přehradách, ale i v krajině. "Je potřeba ty věci řešit dohromady, jednak tu akumulaci, aby byla pro potřeby obyvatelstva, ale jednak z hlediska té krajiny, aby právě neodtékala pryč, aby infiltrovala do podloží, abychom ji měli v půdě, abychom ji měli ve studnách, aby obce z čeho měly brát vodu," podotkl.

Problémy s vodou je podle Vopravila nutné řešit okamžitě. "Primárně je třeba řešit hospodaření na půdě, aby voda nemizela. Máme v poslední době častý výskyt přívalových dešťů, které způsobují půdní erozi. Je potřeba tu vodu zachytávat, aby neodplavovala sedimenty, aby hospodaření, které na té půdě bylo, tak aby tu vodu z té krajiny neodvádělo," sdělil Vopravil.

Sucho je podle Vopravila faktor, který ovlivňuje samotný stav půdy. "Půda, pokud není úplně v optimální kondici z hlediska toho, že je utužená, nevsakuje vodu, nebo nemá organickou hmotu, chybí tam biologické oživení, dochází k erozi půdy, tak samozřejmě ta půda je také velká vodní nádrž, která dokáže udržet velké množství vody, jen to není vidět," sdělil dál. Místy už je však podle jeho slov z půdy poušť.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mám tři dotazy

1) Je možné to zelené šílenství EU ještě vůbec zastavit? Co by se muselo stát? 2) Podaří se EU zastavit nelegální migraci? Jak? 3) Jaké největší výzvy jsou podle vás před EU - námi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dětem cpou do hlav gendery, je to tady. Záměrný útok na psychiku, obává se otec i lékařka

22:12 Dětem cpou do hlav gendery, je to tady. Záměrný útok na psychiku, obává se otec i lékařka

V českých školách probíhá cílená „destabilizace křehké vyvíjející se dětské psychiky“. Zakladatel sp…