Italský parlament podpořil vládní plán na navrácení k jaderné energii. Jaderného programu se Itálie vzdala na základě referenda z roku 1987, veškeré jaderné reaktory pak byly odstaveny z provozu do roku 1990 v rámci snahy o dekarbonizaci Itálie. Předsedkyně vlády Giorgia Meloniová obnovu jaderných elektráren již od začátku svého funkčního období podporuje.
Dekarbonizační úsilí má podle ministerstva životního prostředí pokračovat i nadále, uvedlo v prohlášení po schválení plánu parlamentem: „Nyní budeme diskutovat s našimi evropskými partnery a s maximální pozorností vyhodnotíme, jak ji začlenit do národního energetického mixu příštích desetiletí s cílem dosáhnout i s pomocí jaderné energie dekarbonizačních cílů stanovených Evropskou unií.“
Ministerstvo dále uvedlo, že výzkum a testování v jaderné energetice v posledním desetiletí znatelně pokročilo a „jaderná energie čtvrté generace je podle vědců stejně bezpečná jako čistá“.
V úterý schváleném plánu stojí, že jaderná kapacita ze sedmi jaderných elektráren by do roku 2050 měla dosahovat 35 gigawattů. Zařazením jaderné energie do energetického mixu Itálie má podle plánu znamenat, že její výrobci budou mít zaručený prodej veškeré své produkce prostřednictvím kontraktů určených pro nízkouhlíkové technologie s následným snížením finančních nákladů.
Ke schválení návrhu návratu k jaderné energii se kriticky staví místopředseda italské poslanecké sněmovny Sergio Costa. Čistá a udržitelná energie podle něj neexistuje. „Mluvíme o jaderné energii čtvrté generace, která ve skutečnosti neexistuje. Jaderná energie definovaná jako čistá a udržitelná, což je chiméra, neexistuje v žádné zemi,“ uvedl pro zpravodajský server Montel. Zavedení této technologie je podle Costy navíc „neslučitelné s naléhavostí, kterou nám diktuje klimatická krize, kterou už nyní zažíváme“. Místopředseda sněmovny s plánem nesouhlasí i proto, že je v nesouladu se dvěma referendy (první proběhlo v roce 1987 a druhé v roce 2011), ve kterých Italové zaujali odmítavý postoj k jaderné energetice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.