Navzdory tomu, že vláda Andreje Babiše původně slibovala, že daně navyšovat nebude, přišla ministryně financí Alena Schillerová s návrhem na zvýšení spotřební daně, od něhož si v případě tabákových výrobků slibuje nárůst příjmů do státního rozpočtu o 7,7 miliardy v roce 2020 a o 9,2 miliardy v roce následujícím.
Avšak studie, kterou vypracovalo Centrum behaviorálních experimentů (CEBEX), nicméně ukazuje, že realita nemusí být zdaleka tak růžová. Hrozí dokonce, že namísto miliard navíc by státní rozpočet v důsledku skokového zvýšení spotřební daně mohl utrpět krátkodobý výpadek na straně příjmů. CEBEX upozorňuje, že v nadcházejících letech by se naopak na spotřební dani mohlo vybrat méně než doposud, a vyloučit se nedá ani rozkvět černého trhu.
Předseda správní rady CEBEX Petr Koblovský upozorňuje, že ministerstvo nebere vůbec v úvahu elasticitu poptávky. „Když jsme se seznámili s argumenty paní ministryně, přišlo nám, že její očekávání zvýšeného výběru daní je přehnaně optimistické. Nadto zdaňování rozhodně není nejefektivnější metodou dosažení prevence nějakého jevu, v tomto případě kouření.“ „Realita je ovlivněna elasticitou poptávky, ve zkratce řečeno, zvýšení ceny způsobí pokles poptávky. A to v odhadech Ministerstva financí není zohledněno. Průběžné zvyšování zdanění, a tím pádem i koncové ceny, se projeví v mnohem menší míře, zatímco skokové zvýšení, které plánuje ministerstvo, způsobuje zásadní změny na straně poptávky,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak