Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela spolu s předsedou vlády Petrem Fialou ujišťují, že Češi, Moravané a Slezané v nadcházející zimě mrznout nebudou, protože Česko sehnalo kapacitu plynového terminálu v Nizozemí a k tomu vláda nakoupila plyn do zásobníků a stále je plní.
Fiala se v této souvislosti dovolává i energetické solidarity v rámci EU, se kterou počítá i Evropská komise. Jenže tato solidarita v praxi dost skřípe. Španělé dali najevo, že se nebudou uskromňovat ve spotřebě, aby se mohli s ostatními Evropany podělit o svůj zemní plyn z Afriky, pokud to bude nezbytné.
„Jsme proti vnucování požadavků, které překračují některé ze závazků, které se nás týkají,“ řekla španělská místopředsedkyně vlády a ministryně pro ekologickou transformaci Riberová.
Na sociální síti Facebook na její slova upozornila členka Rady ČTK a komentátorka Angelika Bazalová, Citaci si vypůjčila ze serveru Echo24.cz. Podle Bazalové chování Španělů naznačuje, že přijde rozpad EU.
„Když vypukla válka na Ukrajině, někteří lidé mi říkali - bude to těžký, ale je to příležitost. Nedostatek energie nás dožene k tomu, abychom restrukturovali ekonomiku, urychlili technologické změny, modernizovali průmysl a přeorientovali se na ekologické zdroje rychleji než jsme plánovali. V konečném důsledku nás to skokově posune dále. Evropa je pořád hegemon pokud jde o vzdělání lidí, v Asii bez Západu nic nevymyslí, máme pořád nejlepší univerzity atd. ... Byla jsem k takové vizi od počátku velmi skeptická. Na to nemáme čas. Kdybychom na to dostali aspoň pět let, tak třeba jo. Ale tohle se do zimy stihnout nedá. Osobně si myslím, že náš boj za demokracii na Ukrajině skončí rozpadem EU a pod tlakem zhoršujících se životních podmínek. K nastolení nedemokratických nebo přinejmenším populistických vlád v mnoha evropských zemích,“ napsala Bazalová.
V praxi to podle Bazalové bude znamenat, že se evropské státy pokusí domluvit na dodávkách plynu s despoty z východu, neboť jsou si vědomé toho, že s nedostatkem plynu kráčí ruku v ruce velký problém chemického průmyslu a skutečnosti, že chemičky vyrábějí např. chlór, kterým se čistí voda.
„Jinými slovy, jedno na druhé je tak navázané, že i menší zásahy můžou způsobovat dominové efekty,“ uzavřela Bazalová.
Filosof Matěj Široký v rozhovoru pro Reflex.cz taktéž konstatoval, že může přijít konec EU. Koronavirus, ruská válka na Ukrajině, uprchlická vlna z Ukrajiny, rostoucí ceny energií a vysoká inflace, to všechno jsou rány, s nimiž Západ ještě před pěti lety nepočítal.
A teď to podle něj vede k tomu, že lidé přestávají věřit v sílu státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp