To zapadlo: Zaplatíte kvůli EU a Babišovi. Tolik, tvrdí Konvička

15.12.2019 18:24 | Zprávy

Sociolog Petr Hampl prostřednictvím sociální sítě varuje, že byl v pátek schválen v Evropské unii program „Zelený nový úděl“, jenž podle něj povede k obrovským finančním dopadům na každého z nás. „Fakticky zmizel poslední argument pro členství v EU,“ píše Hampl a vztyčuje varovný prst, že to bude pro většinu obyvatel znamenat „takovou bídu, jakou jsme si ještě před pár lety vůbec nedokázali představit“. Na evropské podobě tohoto programu se v pátek shodli představitelé 26 zemí Evropské unie. Jeho cílem je, aby byla EU do poloviny tohoto století klimaticky neutrální. Výjimku ze závazku si vyjednalo jen Polsko.

To zapadlo: Zaplatíte kvůli EU a Babišovi. Tolik, tvrdí Konvička
Foto: Repro Facebook
Popisek: Sociolog Petr Hampl

„Nadšení britskými volbami překrylo, že v pátek schválili vůdcové států EU tzv. Zelený nový úděl. Jak si všiml Martin Konvička, oficiálně očekávané dopady činí pět tisíc korun na osobu a měsíc. Průměrnou rodinu s jedním dítětem budou tedy změny stát 15 000 korun každý měsíc,“ píše na svém facebookovém profilu Hampl.

Podle něj tak „fakticky zmizel poslední argument pro členství v EU“. „A to sice ten, že odchod by mohl mít dopady na životní úroveň. Pokud bude ‚Zelený nový úděl‘ naplněn, bude členství v EU znamenat pro většinu obyvatel takovou bídu, jakou jsme si ještě pár lety vůbec nedokázali představit. Budeme v situaci, kdy odchod přinese zvýšení životní úrovně i v případě hospodářské blokády,“ varuje.

A táže se, co to pro nás přinese: „V tuto chvíli tomu ještě lidé nevěří. Ale za rok nebo za dva? Nebo je ‚Zelený nový úděl‘ jenom výkřik, za kterým nebudou následovat žádné skutečné kroky?“

Onen „Zelený nový úděl“ (Green New Deal), na nějž Hampl naráží, je ekonomický program, který se snaží řešit jak změnu klimatu, tak ekonomickou nerovnost ve společnosti. Inspirací mu měl být program New Deal amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta. Přestože tento program pochází z USA, přebrala jej i Evropská komise.

Na evropské podobě tohoto programu se pak v pátek shodli lídři 26 zemí Evropské unie. Znamená to tedy, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Výjimku ze závazku si vyjednalo Polsko, o jehož pozici bude jednat summit v červnu příštího roku. Závěry obsahují zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko.

Velká většina zemí byla již před jednáním připravena přihlásit se k principu, podle něhož do poloviny století veškeré emise oxidu uhličitého v EU vyváží například výsadba stromů. Česko, Polsko a Maďarsko však přišly s požadavky zohledňujícími jejich specifickou situaci. Polsko požadovalo především to, aby usnesení přislíbilo dostatek finanční pomoci pro přechod k čisté energii u regionů závislých na fosilních zdrojích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

19:56 BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

Koaliční poslanci v prosinci pozměňovacím návrhem a bez projednání experty prosadili nový trestný či…