Tohle řekl o Pekarové? „Blázen, lhář...“ Komentátor udeřil do nejvyšších míst vlády

06.05.2022 18:23 | Rozhovor

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Komentátor je překvapený, že vytvořit „ministerstvo pravdy“ v USA trvalo tak dlouho. Naopak není vůbec překvapený, že lidskoprávní organizace vydírají velké společnosti, aby za ně vydírali Twitter. Pokud Petr Fiala o předsedkyni Sněmovny Pekarové prohlásil, že je mimořádně schopná, je „buď absolutní blázen, lhář, nebo možná od každého trochu“. A pár slov ztratil také k vývoji situace ohledně covidu.

Tohle řekl o Pekarové? „Blázen, lhář...“ Komentátor udeřil do nejvyšších míst vlády
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral

Elon Musk koupil Twitter. Prohlásil, že na něm chce provozovat svobodu slova a hned pár dní na to už mají Spojené státy své „ministerstvo pravdy“, tedy Výbor pro kontrolu dezinformací. Je to podle vás náhoda? Nebo si jen USA vzaly příklad z českého boje proti dezinformacím?

Nemyslím si, že by Twitter byl natolik silné médium, že by kvůli němu, respektive jeho koupi Elonem Muskem, v USA zavedli „ministerstvo pravdy“. Jakkoliv se spojitost nabízí, myslím, že jde spíše o v uvozovkách přirozený vývoj směrem k všudypřítomné totalitě a cenzuře – podobně, jak to vedou soudruzi u nás. Naopak mě spíše překvapilo, že v kolébce demokracie doposud takový výbor neměli. Jinak co se příkladu týká, tak USA se českými lokaji neinspirují, oni je v zásadě vodí.

U Twitteru ještě zůstaneme. Více než dvě desítky organizací z „občanské společnosti“ zaslaly dopis velkým americkým firmám, jako je např. Disney, Coca-Cola nebo Kraft. A v něm je v podstatě nabádají, aby trvaly na tom, že Twitter má zachovat svůj přístup k „nenávistnému chování“, protože jinak riskují, že budou spojeny s platformou šířící nenávist a extrémismus. A pokud by jim Musk nevyhověl, tak prý mají z Twitteru stáhnout svou reklamu. Nejedná se už o nátlak a vydírání?

Samozřejmě, že jedná. Ale na to jsme u samozvaných demokratů zvyklí. Aneb demokracie je krásná věc, ale jen když je po našem. Ono už to samotné „šíření extrémismu a nenávisti“ je takové problematické a dvoumetrické. Nenávist proti Rusku, Íránu, Číně, Severní Koreji, Asadovi, Putinovi, bílým mužům, křesťanům, a tak všelijak podobně, šířit v jisté míře můžete. Respektive máte rozhodně širší pole působnosti, než v případě nenávisti opačně směřované. Islámský stát svou propagandu a stínání hlav šířit mohl za mého údivu prakticky bez problémů. Troufám si tipnout, že nenávist – pardon pravdu a lásku – mohou šířit také třeba muslimští spolubratři. Ale chraň bůh napsat, že v USA byly cinknuté volby. To vás pak i coby prezidenta jedné z nejmocnějších zemí – tedy neuvědomělého samozřejmě – klidně zakážou a smáznou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proč nejsou demonstrace. Rakušane, rezignuj.“ Umělci k tragickému konci Šimůnkové

20:15 „Proč nejsou demonstrace. Rakušane, rezignuj.“ Umělci k tragickému konci Šimůnkové

„Byla završena strašná tragédie jedné rodiny. To, jak se k ní i k dalším pozůstalým po obětech „stát…