Šlachta hned v úvodu mimo jiné řekl, že jeho hnutí vyvolává emoce. „Už mi zase chodí anonymy a škaredé e-maily, což mě posiluje, protože si říkám, že jsme tady dobře. Asi někomu vadíme. Když jsem vstupoval do politiky, slýchal jsem, co by bylo nejhorší: když budeš mluvit, a nikoho to nezajímá. Naštěstí jen otevřu pusu, už se lidé zajímají, co řekneme. Vzbuzujeme vášně a naposledy mě rozesmáli v posledním týdnu, kdy mi zvěsti donesly, že jeden z politiků pronesl: hlavně tam toho kokota nesmíme pustit, protože s tím se nikdo nedomluví. Takže já si myslím, že je to na nejlepší cestě,“ usmíval se bývalý elitní policista.
Se spolupracovníky také při vzniku hnutí přemýšlel, jak se rozděluje pravice a levice, zatímco například u zrušení superhrubé mzdy hlasovalo hnutí ANO společně s hnutím SPD a ODS. Rozdělování na levici a pravici pak podle něj zapadá. „Zdravý selský rozum už je prý zprofanovaný, a tak jsme vymysleli politologický háček, ze kterého polezou politologové po zdi. Říkáme tomu spravedlivý střed, aby to bylo spravedlivé pro občany, abychom nevymýšleli blbosti. Je to vidět i na programu složeném s odborníky. Nechci lítat na Mars, když mám hovno na botě tady, které bych měl řešit. Na místní problémy bychom se měli zaměřit,“ řekl Šlachta.
Čeká nás zdražování, vize chybí
Většinu večerního času věnoval diskusi a vyzýval k nepříjemným otázkám napříč tématy. Josef sedící v první řadě se zajímal o snižování či zvyšování daní. Podle něj se Babišovi zalíbilo snižovat daně na úkor zadlužování státu, a narážel tím právě na zrušení superhrubé mzdy. Ptal se, jaký postoj má k tomu Přísaha. Lídr hnutí odvětil, že by byl sice pro, ale ruku by při hlasování nezvedl. Důvodem bylo načasování – v době koronavirové krize s dluhem 350 miliard korun to označil za hluboce zaseknutou sekeru, na kterou politici zatím nepředstavili řešení.
Jednička Přísahy na kandidátce za Královéhradecký kraj a podnikatel Tomáš Jarkovský uvedl, že je nutná analýza situace, protože tak obrovský dluh je něco nového. A vyzval k zamyšlení, jak se bude splácet. „Když budeme po čtyřiceti miliardách splácet bilion či dva, tak už tady dávno nebudeme, ale dluh se stále bude splácet. Splácet se bude inflací, ale to se nahlas neříká. Když se přidávají peníze, roste inflace, která snižuje hodnotu peněz, ale tím snižuje i výšku státního dluhu. Suma zůstává, ale protože si za ni koupíte méně, dluh se snižuje. A hrozí velká inflace. Nechci strašit, ale je potřeba sednout si a vymyslet dlouhodobou vizi napříč politickým spektrem, musejí se dohodnout všechny politické strany nebo většina třeba i na patnáct let dopředu,“ sdělil přítomným Jarkovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová