„Jak víte, když jde o byznys, tak rukavice jdou někdy dolů a celý spor může být tvrdý,“ začal zostra Hülle. Obratem dodal, že v tuto chvíli vlastně nikdo neví, zda čínská státní investiční skupina CITIC Group poslala peníze na uhrazení dluhu – přibližně 450 milionů euro. CEFC, respektive za ni mluvící Jaroslav Tvrdík, říká, že poslány byly. J&T tvrdí opak. Může se prý stát, že dnes či zítra peníze opravdu dorazí, J&T to ohlásí, a tím dosavadní spekulace padnou.
Podle Hülleho stojí za pozornost, že o společnosti CEFC ještě před třemi roky v investičním světě hodně lidí nic nevědělo. U společnosti CITIC Group je to jinak. To je ve finančním světě známá společnost, byť prý o ní není známo všechno, co by bylo záhodno. „Je třeba se připravit na to, že CITIC Group bude racionálnějším investorem než CEFC,“ poznamenal host.
Na CEFC hodně sázel i prezident Miloš Zeman a Hülle má poměrně jasno v tom, jak celá hradní aktivita skončila. „Je to kolaps,“ řekl znalec problematiky prostě. Šlo o rozhodnutí prezidenta a on prý musí vědět nejlíp, proč činil to, co činil, když sliboval příliv obřích čínských investic do Česka.
„Pokud se rozpadne celé domino, které tady budovala CEFC Europe, v tu chvíli budou čeští podnikatelé přikládat mnohem menší míru kredibility,“ varoval host. Zatím však nejsme tak daleko a pohled na Čínu není mezi českými podnikateli tak skeptický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp