Tomáš Prouza vymyslel, jak zachránit EU

04.07.2016 10:21 | Zprávy

Evropská unie se v současnosti připravuje na odchod Velké Británie a podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy je nutné si uvědomit, co přesně brexit znamená a do budoucna přinese. Je totiž čas se kriticky podívat na fungování Unie a uvědomit si, co nám přináší a proč bychom ji měli zachránit.

Tomáš Prouza vymyslel, jak zachránit EU
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

„Britský odchod je novou situací pro nás pro všechny. Přicházíme o dlouholetého člena, který se ale pro odchod dobrovolně rozhodl,“ uvedl Prouza ve svém komentáři pro deník Dotyk.cz. Připomíná, že první se samozřejmě brexitu chytili populisté, kteří jen přispěli k vlně hysterie, jež se rozlila po Evropě.

„Extremisté byli ve svém živlu. Každý ‚správný‘ populista si do EU kopl. To, o co se jejich strany snažily různě po Evropě (Nizozemsko, Francie), se najednou zhmotnilo v jedné z nejstarších světových monarchií,“ napsal Prouza a připomíná, kterak všichni čeští euroskeptici blahopřáli předsedovi euroskeptické strany UKIP Nigelu Faragovi za jeho úspěchy, a on se následně přiznal, že v kampani za vystoupení z EU otevřeně lhal.

Prouza po shrnutí celé situace přišel s několika body, jejichž plnění by podle něj mohlo zachránit Evropskou unii před dalšími ztrátami. Jedním z nejdůležitějších je pak její samotná reforma a nutnost si uvědomit, že je třeba oživit důvěru lidí v projekt EU. „Pokud nebudeme pokračovat v konvergenci a příjmy a životní úroveň občanů členských států se nebude přibližovat, nikdy nemůžeme obnovit důvěru v přínos EU,“ konstatoval.

Celý text zde

Základem pro lepší fungování EU je podle něj hlavně konkurenceschopnost jednotlivých členských zemí a té se dosáhne podporou volného obchodu a pohybu. Česká republika by se přitom měla připravovat na přijetí eura, které je však podmíněno srovnáním životní úrovně s ostatními členskými zeměmi. A proto je nutné přistoupit do eurozóny vlastním tempem.

Důležitým krokem je také zajistit společnou evropskou bezpečnost tváří v tvář bezpečnostním hrozbám, které představuje například Rusko. Proto je také nutné prohloubit spolupráci mezi EU a NATO.

„Všechny členské státy musí přijmout odpovědnost za společnou budoucnost Evropy. Brexit, který nás čeká, není ohrožením integrace samotné, naše společenství nestojí a nepadá s jedinou zemí,“ poznamenal Prouza a zdůraznil, že je nutné se vrátit k „základním hodnotám a ochraně lidských práv“.

„Musíme být rychlejší a musíme umět lidem vysvětlit, proč je pro nás všechny EU přínosem. Právě to může EU zachránit.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…