Tomu se u nás, v liberální demokracii, říká svoboda tisku. Žantovský překládá z fialovštiny do češtiny

07.05.2022 8:00 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Žádná média zakazovat nebudeme, pokud budou psát a říkat to, co potřebujeme. Ta média, která budou svobodně šířit to, co od nás dostanou zadáno, budeme štědře platit, dávat jim státní inzerci a odklízet jim z cesty nepohodlnou konkurenci, která jim odhání čtenáře či diváky a vkládá jim do hlav nekalé myšlenky. Tak by se podle Petra Žantovského dalo přeložit do češtiny prohlášení předsedy vlády u příležitosti Světového dne svobody tisku. V pravidelném přehledu mediálních zajímavostí se našlo místo i na dopis spolužáka Jana Palacha z VŠE, který se v mainstreamu zcela jistě neobjeví.

Tomu se u nás, v liberální demokracii, říká svoboda tisku. Žantovský překládá z fialovštiny do češtiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Pro tuzemskou mediální scénu bývá zcela příznačné, že jakoukoli záležitost trochu většího významu nahlíží pouze jen z jednoho, ovšem zato z toho jediného správného úhlu pohledu. Ty ostatní zůstanou veřejnosti skryty, aby si náhodou konzument toho či onoho média nemohl udělat na danou věc z vícero informací svůj vlastní názor. Z podobného soudku je i kauza zasahující prostředí pražské Vysoké školy ekonomické. „Odporná kampaň proti Miroslavu Ševčíkovi, nově zvolenému děkanovi Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, dostala novou energii. Proti Ševčíkovu zvolení vystoupilo několik lidí, kteří o sobě tvrdí, že to byli spolužáci Jana Palacha,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Zjevně z tohoto tvrzení odvozují jakési své vyšší postavení a autoritu, která je opravňuje k dnešnímu kádrováctví. „Této kampani a nově i onomu dopisu ‚Palachových spolužáků‘ adresovanému rektorovi VŠE docentu Petru Dvořákovi věnovala mainstreamová média takovou pozornost, jako kdyby například na Zemi přistáli Marťané. Jsem tedy zvědav, zda táž média budou věnovat stejnou porci zainteresované pozornosti jinému dopisu, taktéž adresovanému panu rektorovi Dvořákovi. Jeho autorem je inženýr Jan Šolta, opravdový pamětník událostí z času, kdy Palach krátce na VŠE studoval. Protože vážně pochybuji, že to učiní někdo jiný, se souhlasem autora nabízím jeho dopis panu rektorovi v plném znění, aby si každý mohl udělat svůj názor,“ vysvětluje mediální analytik.

Opravdový pamětník z časů Palacha píše rektorovi VŠE

Magnificence, pane rektore!
Nejdříve mně dovolte, abych Vám pogratuloval ke zvolení do této důstojné a významné funkce! Současně Vás žádám o krátké přijetí, stejné, jaké jste údajně přislíbil mým kolegům – definujícím se na webu Seznamu Zprávy z 3. 5. 2022 15:02 jako „spolužáci Jana Palacha“; abych mohl i já Vám vysvětlit své pravděpodobně výrazně odlišné stanovisko ke kauze děsivé štvanice na nově zvoleného děkana Národohospodářské fakulty VŠE.
Tito pánové se dnes neoprávněně honosí svým údajným hrdinstvím v roce 1968, kdy však jako tehdejší vysocí funkcionáři na škole zoufale bojovali za zachování přežilého ČSM a odmítali podpořit vznik nezávislého vysokoškolského hnutí na VŠE!
Nechci si činit žádné zásluhy, ale byl jsem to já, kdo v roce 2018 tyto „celiníky“ osobně přesvědčil o návrhu zřídit Janovi Palachovi památník ve škole; inicioval a osobně jsem napsal dopis paní rektorce, který však tito pánové původně nechtěli ani spolupodepsat! Nevím, kde nyní (často přes podivnou vlastní normalizační historii) berou tu opovážlivost povýšeně poučovat současné vysokoškoláky! Přitom někteří z nich VŠE nedokončili, o vysoké školství se nikdy nezajímali, poměry v akademické obci neznají... Bývají však vděčnými hosty České televize, do jejíchž pořadů jsou tradičně zváni; toto pozvání si však musí zasloužit!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci z války budou chtít do Česka. Psychické problémy, i mafie. Hovoří Robert Šlachta

4:41 Ukrajinci z války budou chtít do Česka. Psychické problémy, i mafie. Hovoří Robert Šlachta

Poslance bezpečnostního výboru Sněmovny přišel na uzavřené jednání varovat šéf civilní kontrarozvědk…