Vávra se podle svých vlastních slov domnívá, že privatizace ekonomiky byla v podstatě úspěšný projekt a České republice přinesla nebývalý rozvoj a zvýšení životní úrovně. Byl proto překvapen, když se dozvěděl, že mladší generace jeho pohled nesdílí. „Ten moment byl, když ta nová mladá generace politiků, a to není jen Ivan Bartoš a celá ta jeho suita, hovoří o 90. letech jako o době temna. A já si dlouho myslel, že si dělají legraci. Nechápal jsem, jak někdo, kdo zažívá bezprecedentní období svobody a prosperity, může močit na kořeny tohohle stromu. A upřímně řečeno tomu nerozumím pořád,“ prohlásil bankéř.
Privatizace podle Vávry nebyla žádnou krádeží, jak se často říká. „Musíme si říct, co bylo tou skutečnou loupeží, a tou bylo znárodnění v roce 1948. A to když jsme se chtěli vrátit mezi civilizovaný evropský země, tak jsme tu naši plně státní ekonomiku nemohli nechat ve státních rukách,“ domnívá se host.
Vávra během rozhovoru hájil také často kritizovanou kupónovou privatizaci. Většinu podniků podle něj nebylo možné výhodně prodat zahraničním investorům jako například velké společnosti typu Škodovka nebo velké banky. „To bychom prodávali do dneška.“ Kupónová privatizace, kdy jsou společnosti rozdány „na kupóny“, tak byla podle Vávry rozumným a nejspravedlivějším řešením.
„A teď bych chtěl posluchačům připomenout, jestli by si mohli zašátrat v paměti, jak dopadají velký IT projekty v roce 2021. Jak dopadají e-shopy na dálniční známky, jak nám výborně funguje ta covidová chytrá karanténa. Všechny tyhle věci, který jsou úplně banální ptákoviny. Tak proti tomu srovnejte v 90. letech, za tehdejší IT architektury, jak se podařilo mezi miliony lidí fakt transparentně, bez pádů a technologických skandálů rozdat takové množství majetku.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy