„Češi jsou už dlouho pod tlakem veřejného euroskepticismu zaznívajícího z politických kruhů už od prvního mandátu prezidenta Václava Klause,“ uvedl Christian K. Lassen, jenž se podílel na nedávném výzkumu think-tanku Europeum o postoji středoevropských států k Unii. Češi zaujímají vůči Unii čím dál více negativní postoj, a to i přesto, že Česko od svého vstupu do EU patří mezi čisté příjemce finančních dotací a Češi hlavně čerpají výhody, které členství přináší.
Kritika EU z úst politiků má na smýšlení Čechů o EU stále větší dopad, přitom jejich negativní názory často plynou z neznalosti jejího fungování, alespoň to podle serveru iHNed.cz nedávno ukázal kvíz HN mezi členy sněmovního výboru.
To vše by ale měla změnit nová sněmovní platforma, s jejímž vytvořením přišla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle jejího názoru jsou totiž ti, kteří chtějí vystoupení z Unie nebo Unii za všechno možné napadají a kritizují, slyšet hodně. „Rozhodla jsem se proto oslovit poslance napříč sněmovními partajemi vyjma SPD a KSČM,“ řekla a zdůraznila, že hlasy, které o Unii mluví pravdivě, a ne demagogicky zde zoufale chybí. Její nápad u kolegů podle informací HN sklízí úspěch, účast některého ze svých zákonodárců přislíbila zatím většina oslovených stran.
„Musíme vybrat to podstatné, co se ztrácí mezi řádky v té takzvané bruselštině, a předat to ostatním lidem, kteří nemají čas se tím prokousávat,“ je přesvědčen Pirát Mikuláš Peksa. První setkání všech zhruba patnácti členů chce Pekarová svolat na příští týden. Témata prvních seminářů pro veřejnost by se prý mohla týkat třeba rozpočtu Unie, bezpečnosti či období, kdy pro Česko skončí možnost čerpání bruselských dotací. „Je potřeba, aby se stát i lidé dopředu připravili na to, kterých odvětví se to bude týkat,“ uzavřela Pekarová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab