Úvodem se Kovanda věnoval otázce, proč v době, kdy ruská ekonomika čelí sankcím, je podle agentury Bloomberg ruský rubl nejrychleji posilující měnou letošního roku.
„Je to překvapivé. První důvod je ten, že ruská vláda zmanipulovala trh devizový natolik, že rubl zpevňuje. Druhý důvod je, že na začátku, kdy invaze propukla, trh očekával razantnější reakci mezinárodní komunity vůči Rusku. Čekalo se znatelnější odpojení od ruských energií. To nenastalo. Nastává nyní situace, kdy je sankcionován dovoz do Ruska, ale není příliš sankcionován vývoz z Ruska, zejména zemního plynu a energií,“ uvedl, že velký rozdíl mezi malým dovozem a obrovským vývozem tlačí ruský rubl nahoru.
Evropská unie v těchto dnech přijala už šestý balík sankcí proti Rusku. Ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis prohlásil, že „je nutné schválit“ mnoho dalších sankčních balíčků, „protože je nutné Rusko ekonomicky zničit“. Podle Kovandy sankce sice Rusko oslabí, nikoliv však zničí: „Sankce určitě účinkují, ale jejich účinek ochabuje. Myslím si, že aby sankce zničily Rusko a totálně jej destruovaly, tak by musely být zavedeny ze strany dalších států, než je pouze Evropská unie, USA a pár dalších západních zemí. Do sankcionování by se musely zapojit například asijské ekonomiky – Indonésie, Vietnam, Indie, Čína, u které je to však prakticky vyloučené,“ uvedl, že Rusko bude mít vždy možnost najít alternativní odběratele svých surovin zejména v Asii.
Zahraniční ekonomové hovoří o přepólování světové ekonomiky, kdy na jedné straně bude Eurasie – a na druhé straně euroatlantické hospodářství. Mění se tímto směrem hospodářská mapa světa? „Jednoznačně se mění, záleží do jaké míry. Renomovaní ekonomové říkají, že v důsledku ruské invaze na Ukrajinu dochází k systému, kde už nebude tolik dominovat Západ a takové to papírové bohatství, tištění peněz, že se vracíme do období reálné ekonomiky, kdy politicky dominovat budou země, které jsou bohaté na to, co je hmatatelné – na suroviny,“ pokračuje Kovanda.
Kde v tomto uspořádání bude místo české ekonomiky? „Záleží, jak se v novém světovém ekonomickém pořádku bude dařit Německu. Bude důležité, jak se Německo bude dostávat k surovinám. Pokud by nemělo přístup k levným ruským energiím, tak by byl vážně ohrožen další rozvoj jeho průmyslu a tedy i rozvoj jeho klíčového subdodavatele, což je Česká republika. Sami o sobě v tom globálním pohledu žádnou roli ve světě nehrajeme. To si sice můžeme namlouvat, ale není tomu tak,“ poznamenal ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.