Toto může být smrtící, pozvedá varovně hlas viceprezident Svazu průmyslu a dopravy

30.03.2017 19:08 | Zprávy

Ve čtvrtečním Interview ČT24 usedl proti moderátorce Zuzaně Tvarůžkové viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar, který promluvil o stavu české ekonomiky v době, kdy se blíží konec oslabování české koruny vůči euru. V Evropě v jednotlivých státech znovu sílí touha chránit si trhy – třeba ve Francii – a to může být pro Českou republiku smrtící.

Toto může být smrtící, pozvedá varovně hlas viceprezident Svazu průmyslu a dopravy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Je na čase, aby vláda začala seriózně přemýšlet o tom, zda vstoupit do eurozóny. Budeme se dnes bavit také o brexitu a já si myslím, že právě brexit je důvodem k tomu, abychom otevřeli téma přijetí eura,“ doporučoval politikům Špicar.

Proč? Protože Británie byla mocná země stojící mimo eurozónu. Když teď v EU končí, tak pozice zemí stojících mimo eurozónu oslabily. Podle Špicara je tedy na čase, abychom i my vstoupili do eurozóny a abychom tak získali možnost ovlivňovat ji zevnitř.

Prosím vás, nevyhrožujte si

Británie je pro nás třetím nejlepším trhem hned po Německu a Slovensku. Pokud budou vzájemná vyjednávání tvrdá, tak na to Česko hodně doplatí. „Proto my říkáme politikům – prosím vás, nevyhrožujte si. Jednejte s chladnou hlavou, jinak by nás to mohlo opravdu bolet,“ varoval Špicar.

Brexit podle Špicara oslabí jak Velkou Británii, tak EU. Je sice pravda, že evropská byrokracie není nic příjemného, ale podle hosta jednoznačně převažují výhody členství v EU nad nevýhodami. Britská ekonomika je sice silná, ale nemá půlmiliardový trh. „A jestli si myslí, že se dokáže domluvit s Čínou stejně, jako celá EU, tak já si to úplně nemyslím,“ vyslal varovný vzkaz do Londýna Špicar.   

Velká Británie byla i pro Spojené státy zajímavá už tím, že skrze ostrovní stát mohl Washington ovlivňovat dění v EU.

Špicar znovu zdůraznil, že je mu brexitu líto, ale musí prý ocenit jasný postoj, který zaznívá z Londýna. Je otázka, zda bude EU stejně jednotná. Špicar se obává, že v Bruselu podobnou jistotu neuvidíme.

Velké státy zase začínají hrát samy na sebe. Česko na to může tvrdě doplatit

Vedle toho se mu ani trochu nelíbí, jak se přímo uvnitř EU stále výrazněji projevují ochranářské prvky. Šppicara to doslova děsí. Kdy\ž se podíváme do Francie, která chce ve stavebnictví zaměstnávat jen pracovníky, kteří mluví francouzsky... To je ochranářská politika, kterou jsme v Evropě dlouhá léta neviděli. kdy si ti velcí hráči mohli diktovat podmínky a ti malí na to neměli jak reagovat,“ rozčiloval se před kamerou Špicar.

Pokud budou velké státy znovu chránit své ekonomiky, tak na to Česká republika tvrdě doplatí, protože nebudeme mít kam vyvážet naše zboží.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …