Připomíná, že bankéř a miliardář David Rockefeller zemřel 20. března ve věku 101 let. Zprávu o jeho úmrtí oznámily agentury s odvoláním na tiskového mluvčího rodiny. Ve stejný den se také na českém webu objevily titulky, které nepokrytě tvrdily, že znají tajemství jeho dlouhověkosti.
„David Rockefeller prodělal sedm transplantací srdce,“ psal například Blesk.cz. Podobnou informaci o údajných sedmi srdečních transplantacích přinesl také web televize Nova nebo bulvární web Extra.cz. Ani jeden z webů neuvádí, kde k této bizarní informaci přišly.
Celý text je ZDE
Všechny tři weby nakonec své chyby opravily. Bohužel takovým způsobem, který neukazuje na to, že k opravě došlo – články mají stále uvedeno původní datum a chybí jakákoli zmínka o jejich aktualizaci.
Server iDnes.cz poukazuje na to, že bulvární web Blesk.cz nepsal o Rockefellerově srdci poprvé. Už v říjnu 2016 redaktor podepsaný zkratkou „rc“ informoval o údajné „rekordní sedmé transplantaci srdce“, kterou měl tento slavný miliardář podstoupit. Lze tedy předpokládat, že redaktor Blesku, který dostal za úkol napsat článek o bankéřově smrti, zkrátka jen prohledal zprávy, které už na webu Blesku vyšly, a tímto způsobem oživil fámu o bohatém muži, který vysává sílu z mladších srdcí: „Přestože jeho tělo den ode dne stárne víc a víc, díky transplantacím, při nichž dostává srdce od mladých dárců, zůstává duchem stále mladík,“ hraje si Blesk se spekulacemi už v roce 2016. Ještě o rok dříve informoval o miliardářově zálibě v srdečních transplantacích magazín Protiproud.
Všechny tyto zprávy (v ČR i v zahraničí), které mluví o šestinásobné či dokonce sedminásobné transplantaci srdce, zřejmě mají svůj původ v satirickém článku z dubna 2015: „Šestá transplantace srdce Davida Rockefellera dopadla v jeho 99 letech úspěšně,“ hlásá titulek World News Daily Report.
Jak server vysvětluje, tato stránka se specializuje na satirické zprávy, jak lze zjistit z jejich disclaimeru, kde uvádí, že jde o „satirickou webovou publikaci“, která někdy používá skutečná jména: „Všechny články na worldnewsdailyreport.com jsou fikce a lze je považovat za falešné zprávy.“ Na tento satirický článek pak v roce 2016 navázal web Scorched Earth News (další web s falešnými zprávami) svým textem o sedmé transplantaci srdce. Další podrobnosti o šíření této fámy lze nalézt na webu Snopes.com, který se odhalování podobných hoaxů dlouhodobě věnuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam