Organizace, které pečují o děti ve věku do tří let, nebudou moci poskytovat své služby dětem, které nebudou očkovány dle požadavků Ministerstva zdravotnictví. Dopad to bude mít na dětské skupiny, školky či tábory a zotavovací aktivity.
Organizátorům škol v přírodě, táborů a dalších zotavovacích akcí by mimoto mohla hrozit pokuta 100.000 korun za přijetí neočkovaného dítěte, mateřským školám, provozovatelům dětských skupin by v případě platnosti zákona hrozila pokuta 500.000 korun za přijetí neočkovaného dítěte. Dále jsou zpřísňovány podmínky pro práci lékařů, kterým hrozí pokuta až 3 miliony korun za neočkování dítěte a až 2 miliony za nesdělení informací o očkování svých pacientů.
Návrh zákona, který zpřísňuje povinnosti dětských zařízení vzhledem k očkování dětí, připravila vláda. Tento týden 8. ledna jej projedná Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku Poslanecké sněmovny. Zákon je na stole od července loňského roku – výbor se jím v prvním čtení zabýval už na podzim, kdy projednání přerušil.
Všichni proti všemu? Podle lékařky nesmysl. Košér nejsou ani pokuty
Skeptická je k současnému znění zákona dětská neuroložka Alena Dernerová z Mostu (klub ANO a Severočeši.cz), která se jím v budoucnu bude zabývat z pozice senátorky a místopředsedkyně výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu. Podle ní v současné podobě jistě neprojde. „Určitě dozná změn. O tom jsem přesvědčena,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz s tím, že zmínila hned několik věcí, a to ať jde o samotný obsah vakcinace v České republice, tak sankcionování lékařů.
Politička mimoto patří rovněž ke skupině těch, kteří obecně poukazují na příliš masivní vliv farmaceutických firem. „Existují zde lobbistické zájmy určitých skupin. Můžeme tomu říkat očkovací lobby, která by ráda vším proočkovala všechny. S tím naprosto nesouhlasím,“ odmítá senátorka absolutní proočkovanost, která může spět naopak k oslabení imunitního systému. „Pokud budeme všichni vakcinováni proti všemu, tak bacily se přemění a budeme tu mít mnohonásobně horší mutaci daného bacilu,“ vysvětluje zjednodušeně pro veřejnost. Připomíná situaci, kdy se ohrazovala proti plošnému očkování proti pneumokokovi. „Tehdy jsem to označila za politikum. Šlo to napříč od pravice přes levici. To je vždy velmi zvláštní…“ podotýká.
Varovný prst v podobě hrozby několikamilionových restrikcí pro lékaře není podle senátorky Dernerové korektní. „Je to strašné, protože někteří rodiče se skutečně přesvědčit nedají. Mělo by to v tomto pohledu padat na hlavu rodiče, nikoli lékaře. Ten si dítě nemůže ´odchytit´ nebo volat policistu či podobně, protože pak se pro změnu stane terčem za neumožnění svobodné volby,“ komentuje absurdnost smyslu pokut pro pediatry a kroutí hlavou: „Tyto drakonické pokuty jsou nyní nějak oblíbené.“ Připomíná i z dřívějška přehnané sankce, ze kterých by se doktorům zatočila hlava, pokud by neměli řádně vyvěšené ordinační hodiny a podobně. Považuje tuto represi za nesmyslnou i kolem vakcinologických záležitostí.
Na dobrovolnost nemáme morálku. Očkovací kalendář by změnila
Za jednu z ryzích odpůrkyň očkování jako takového je u nás považována lékařka Ludmila Eleková, s kterou již ParlamentníListy.cz přinesly obsáhlý rozhovor. Ta je přesvědčena, že každá vakcína je schopná způsobit neurologické problémy, například epilepsii. „Měla jsem několik pacientů, kde po očkování MMR vakcínou vznikla epilepsie. V zemích, kde se odškodňuje, jsou odškodňovány i takové případy,“ uvedla nedávno pro ParlamentníListy.cz. Kromě toho, že poukazuje na peníze, které za počet naočkovaných dětí lékaři dostávají, jsou podle ní pediatrům záměrně předkládány dezinformace o nežádoucích účincích vakcín.
Lékařka a zároveň senátorka Alena Dernerová oproti tomu není odpůrkyní povinného očkování, ale ani dogmatickou podporovatelkou direktivy v tomto směru. „Jako dětská neuroložka to vnímám tak, že nějaké očkování tu být musí. Jsem pro to, aby se očkovalo základním typem očkování povinně. Je řada lidí, kteří v případě dobrovolnosti k očkování vůbec nepůjdou. Bez ohledu na to, zda do nějaké lesní školky či podobně docházejí. Třeba různé sociálně slabé skupiny. Vznikl by obrovský rezervoár neproočkovaných, což je špatně,“ upozorňuje.
Z průzkumu, který k této věci před předčasnými parlamentními volbami provedl server Vitali.cz, vyplývá, že dobrovolné očkování by podpořila menší část politických subjektů. Je nutné zdůraznit, že dobrovolné očkování není to samé jako neočkovat vůbec.
Častou argumentaci srovnáváním s jinými zeměmi, kde je očkování nepovinné, ze strany odpůrců neuroložka Dernerová odmítá. „Nemůžu říci, že bych byla pro, aby u nás bylo volné rozhodování o očkování. Funguje sice v Dánsku, Německu či Švýcarsku, ale to jsou země, které jsou morálně vyspělé,“ zdůrazňuje rozdíl v zodpovědnosti vůči zdraví u občanů uváděných států. „Pokud by si rodiče měli vybrané očkování hradit a vše bylo na dobrovolnosti, domnívám se, že u nás by to dopadlo špatně,“ shrnuje.
Rozhodně stát podle ní musí říci, která očkování mají být ze zákona povinná. „V podstatě to, čím byla očkována naše generace. Vše ostatní je nadstandard, o kterém se již mohou rozhodnout rodiče,“ popisuje ideální stav. Mezi zmíněný nadstandard podle jejího mínění zcela bez problémů spadají například meningokok, rotaviry, i pneumokok je podle ní sporný. Dále klíšťová encefalitida, z běžných nemocí pak není nutné očkovat ani proti neštovicím.
Vedle hlavní podstaty zákonné úpravy tak z jejích slov vyplývá mimo jiné nutnost zabývat se tím, co vše by pod pojem „povinné očkování“ mělo spadat, tedy zda není na místě aktualizovat seznam dětských povinných očkování, jak jsou dnes definována. Veřejnost může dětský očkovací kalendář sledovat přímo na stránkách České vakcinologické organizace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš