V Česku mohou páry mužů či žen uzavírat registrované partnerství, a to od července 2006. Za prvních 11 let to udělalo 2 647 dvojic. Registrovaní partneři mohou třeba získat informace o zdravotním stavu svého protějšku. Mohou po něm také dědit jako v manželství. Nemají ale společné jmění ani nárok na vdovský či vdovecký důchod. Sirotčí penzi nemusí získat ani jejich potomek. Registrované dvojici zákon adopci zakazuje. Ve Sněmovně je teď novela občanského zákoníku, která má umožnit manželství všem. Poslanci mají projednávat i návrh, který naopak výslovně zakotvuje manželství jako svazek muže a ženy.
„Říká se, že společnost není připravena. Nejkonzervativnější skupinou jsou přitom muži nad 45 let. Je to jediná skupina, kde je podpora (manželství pro všechny) menšinová. Tato skupina je přitom nejvíc prezentovaná v politice a míní, že veřejnost si myslí to co oni. Česká politika je proto konzervativnější než česká veřejnost,“ uvedl Prokop.
Postoj k manželství pro všecnny zjišťovalo v poslední době několik průzkumů. Sociolog představil výsledky, které vycházejí ze zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění a agentur Median a PEW. Celkem jim odpovídalo přes 3 200 Čechů a Češek. Zjištěné údaje představují průměrné hodnoty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk