Tripartita bude jednat o zdravotnictví či o sociálních službách

22.04.2014 6:52 | Zprávy

Hlavně na situaci ve zdravotnictví se dnes na společném jednání zaměří zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů. Tripartita má v plánu jednat i o změnách ve financování sociálních služeb, nových opatřeních na podporu zaměstnanosti či o strategii konkurenceschopnosti Česka.

Tripartita bude jednat o zdravotnictví či o sociálních službách
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Josef Středula

Podle podkladů pro tripartitu se zdravotnictví potýká z minulých let s dopady zvýšení DPH i s restrikcemi v úhradové vyhlášce. Letos navíc nemocnice přijdou o 2,1 miliardy korun po zrušení poplatků od pacientů za pobyt. Vláda jim chce výpadek dorovnat. Rozhodla o zvýšení odvodu zdravotního pojištění, které platí za děti, nezaměstnané, studenty či důchodce stát.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje i další opatření ke zlepšení kondice systému. Třeba o nákupu přístrojů má rozhodovat komise, nákladná péče se má soustředit do specializovaných center či zdravotní pojišťovny mají zmenšit provozní fond a spolupracovat při revizích.

Dotace budou rozdělovat kraje

Tripartitu bude zajímat i příprava změn ve financování sociálních služeb. Dotace mají od ledna rozdělovat místo Ministerstva práce a sociálních věcí kraje. Původně měly o penězích pro poskytovatele péče rozhodovat už od roku 2012. Asociace krajů si ale vyžádala dvouletý odklad, loni se změna odsunula o další rok na leden 2015.

Ministři, zaměstnavatelé a odboroví předáci projednají i kroky na podporu zaměstnanosti. Ministryně práce plánuje například příspěvky na sdílená místa či k umístění lidí, jimž hrozí ztráta práce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…