Trochu neobvyklé majetkové přiznání. Podívejte se, o kolik si vloni polepšil Andrej Babiš

11.07.2016 18:39 | Zprávy

Poslanci museli do konce června odevzdat svá majetková přiznání za rok 2015. Dokumenty ukázaly mnohdy výrazné vedlejší příjmy, ale i dluhy, hypotéky nebo nákupy nemovitostí. Nade všemi ční informace o loňských příjmech prvního vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), který si minulý rok souhrnně přišel na bezmála 138 milionů korun.

Trochu neobvyklé majetkové přiznání. Podívejte se, o kolik si vloni polepšil Andrej Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Počátek každého léta je v médiích už léta spjatý se studiem majetkových přiznání politiků. Dokumenty musejí totiž poslanci, členové vlády, senátoři a další činitelé odevzdat nejpozději do konce června. Jde o zákonný požadavek, za jehož nesplnění hrozí politikovi pokuta až 50 tisíc korun.

Média již konkrétní příklady, kolik který poslanec vydělal, dluží nebo jaké nové auto či dům si koupil, uváděla. Podívejme se nyní speciálně na majetkové přiznání muže, který je vládcem českých státních financí, tedy ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše.

Zakladatel hnutí ANO a majitel holdingu Agrofert si v loňském roce vydělal necelých 138 milionů korun. Na rozdíl od předchozích let už od svého Agrofertu nepobíral plat. Jeho příjmy v roce 2015 tak plynuly kupříkladu z prodeje nemovitého majetku (přes 23 milionů Kč), z výnosu z půjčky (více než 22 milionů Kč) a nejvíce Babišovi přiteklo za úrokové výnosy související s jeho Agrofertem. Tam výše příjmu činila přes 90 milionů korun.

V majetkovém přiznání Andrej Babiš přiznal i jiné položky, třeba odměnu za členství ve statutárním orgánu své německé firmy (přes 4 200 eur) nebo prodej ochranné známky v ceně 14 tisíc korun.

Pozoruhodné je však něco jiného. Zdroj financí uvádí Babiš pouze u dvou položek, a to zmíněných devadesáti milionů z Agrofertu a čtyř tisíc eur z vlastní německé firmy. U ostatních položek je uvedeno obecně „právnická osoba“ nebo „fyzická a právnická osoba“. Přitom jde v řadě případů o částky v řádech desítek milionů. Konkrétní zdroj peněz není uveden v součtu u 47,6 milionu korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

20:17 Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

Pravda a láska v ústech některých hodně zhořkla a zagresivněla… Svoboda slova je dnes ohrožena a my …